• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Biostimulatorii care sporesc producția și reduc costul cu tratamentele fitosanitare

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Creșterea prețurilor la îngrășăminte, creșterea presiunii de reducere a inputurilor sintetice și condițiile meteorologice extreme mai frecvente se combină pentru a face biostimulatorii o perspectivă atractivă pentru fermieri. Dar mulți producători își pun întrebarea dacă aceste substanțe naturale fac într-adevăr ceea ce promit.

    Pentru a afla răspunsul, am mers în ferma lui Ionuț Radu, fermier din localitatea Obârșia, județul Olt, care folosește tehnologia biostimulatorilor de peste 3 ani. El a mizat pe gama Daymsa și ne-a subliniat modul în care aceste substanțe joacă un rol important în sporul de producție.

    ”Hibridul de roșii pe care îl folosim, de obicei, face 5-6 fructe per ciorchine, de dimensiuni reduse. Dar, în schimb, anul acesta, folosind toată tehnologia Daymsa, am reușit să obținem niște rezultate surprinzătoare, pentru că dimensiunea fructelor este generoasă, iar numărul lor pe plantă este mai mare decât de obicei” a explicat Ionuț Radu.

    Legumicultorul din Olt a vorbit și despre modul în care biostimulatorii Daymsa i-au permis să reducă aportul de fungicide sau insecticide, deoarece complexul de aminoacizi ajută la transferul și pătrunderea fungicidului în plante, sporind eficacitatea aporturilor chimice. În plus, vigoarea pe care biostimulatorii o oferă plantelor sporește toleranța la boli și dăunători.

    Pentru Ionuț Radu, avantajul aplicării biostimulatorilor este oferit și de posibilitatea de a doza corect și de a aplica în momentele optime necesarul de nutrienți. ”Aducem acele elemente nutritive exact în momentul în care planta are nevoie. Fără să facem risipă, fără să facem abuz, fără să pierdem, fără să se infiltreze, fără să se evapore” a declarat fermierul.

    Biostimulatorii care sporesc producția și reduc costul cu tratamentele fitosanitare

    Biostimulatorii Daymsa se bazează pe o resursă naturală, leonardita, un mineral cu proprietăți extraordinar de benefice pentru agricultură. Această resursă conține o cantitate mare de acid humic, contribuind semnificativ la fertilitatea solului pe care este aplicată. Compania și-a început activitatea în 1979 cu scopul clar de a exploata un zăcământ de leonardită și de a veni pe piață cu produse care să ajute la îmbunătățirea calităților solului și plantelor.

    Gama de produse include: biostimulatori, corectori de carențe, produse pentru îmbunatatirea calității solului și a apei, produse care să îmbunătățească rezistența plantelor. Toate detaliile despre produsele Daymsa pot fi găsite pe www.naturgrup.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE! Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi!

    Ultimele știri

    Simpozionul „AQUA–BIOTECH – Biotehnologii în acvacultură” – pe 24 iunie, la SCDP Nucet. Și în online Consiliul Concurenței a aprobat preluarea Carrefour de către holdingul fraților Pavăl! Județe sub alertă meteo: Caniculă, disconfort termic și furtuni cu grindină în plină campanie de recoltat Piața cerealelor, la zi. Comisia Europenă a ridicat randamentul producțiilor agricole din România Negocieri reluate pentru un nou Guvern. Toate variantele pe masă pentru Ministerul Agriculturii