• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • agrointel.ro
  • Ştiri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • Anunțuri
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețul rapiței – prăbușire de peste 40 de euro/tonă într-o singură zi

    agrointeligenta.ro -

    Prețul rapiței a scăzut cu peste 40 de euro pe tonă într-o singură zi. Cotațiile de la Bursa Euronext de la Paris indică săptămâna aceasta o scădere a cotațiilor pentru rapiță, iar miercuri, 18 mai, tranzacțiile s-au încheiat cu minus pentru toate culturile.

    Într-o singură zi, prețul pentru noua recoltă de rapiță MATIF a scăzut cu 44,75 de euro pe tonă pentru livrările de august, cotația ajungând la 831,25 euro/tonă. Prețurile au scăzut în mod similar și pentru rapița MATIF livrată în noiembrie, în timp ce prăbușirea a fost mai lină, cu 36,50 de euro pe tonă pentru contractele încheiate pentru luna februarie anul viitor.

    Și prețul grâului MATIF a scăzut, ajungând miercuri, 18 mai, la 430,50 de euro pe tonă, cu 7,75 de euro pe tonă mai puțin decât în ziua precedentă la contractele pe luna septembrie.

    Scăderea de preț la noua recoltă a fost mai mică la porumbul MATIF, unde contractele pentru luna noiembrie s-au închis la o medie de 375,50 euro/tonă, cu 4,25 de euro pe tonă mai puțin decât la contractele de marți, 17 mai.


    Te-ar mai putea interesa

    Florin Barbu: Voi cere extinderea licențelor de export și pentru zahăr și făină din Ucraina Letonia va propune interzicerea totală a importurilor de cereale din Rusia în UE Camioanele așteaptă și 12 ore să treacă granița dinspre România spre Ucraina prin vama Halmeu

    Ultimele știri

    Fermierul Ionuț Olteanu: ”Trebuie să ne învățam să facem agricultură și cu apă foarte puțină!” Ultimul Agrifish din acest an – agenda. Ministrul Agriculturii participă din partea României Fermierii din România și din încă 9 state membre îi cer șefei CE să acorde derogare pentru GAEC-uri