• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Luptă strânsă pentru microgranturile de 5.000 euro. Micii fermieri – 20.000 de cereri în primele 30 de minute!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Platformă online luată cu asalt de micii fermieri care au depus cereri pentru microgranturile de 5.000 de euro. Cum bugetul alocat schemei este de 50 de milioane de euro, vor fi maxim 10.000 de beneficiari dintre cei peste 20.000 care și-au înregistrat cererile în prima jumătate de oră de la deschiderea sesiunii. Regula acordării sumelor este ”primul venit, primul servit”.

    În primele 25 de minute de la deschiderea sesiunii de cereri, erau deja înscrise și validate 19.165 de solicitări. Înscrierile pentru măsura „Microgranturi în domeniul agroalimentar” au demarat astăzi la ora 10.00 și se vor încheia după epuizarea fondurilor alocate. Cererile se finanțează în ordinea depunerii, iar ajutorul financiar nerambursabil sub formă forfetară este în valoare de 5.000 euro/beneficiar.

    Înscrierea, preevaluarea, contractarea și verificarea se fac exclusiv on line, prin intermediul sistemului informatic IMM Recover, dezvoltat de către STS. Înscrierea în program, creare profil, user, parolă şi completarea formularului de înscriere în vederea obținerii finanțării se fac on-line pe link-ul http://granturi.imm.gov.ro.

    Aplicanţii au obligaţia de a urmări informaţiile referitoare la măsura de sprijin postate pe site-ul menționat pe toată perioada de implementare (înscriere, verificare, clarificări, semnare contract, depunere documente raport de progres, încărcare documente cheltuieli, efectuare plăţi, monitorizare, raportare), precum şi în contul creat la înscriere, denumit front office (FO).

    Fermierii pot suna la Call-Center dacă au probleme la depunerea cererilor. Numerele de telefon pe județe aici: https://agrointel.ro/wp-content/uploads/2022/05/call-center_judete_Masura_microgranturi.pdf

    Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a decis joi – 26 mai ca fermierii care vor să acceseze microgranturile de 5.000 de euro să poată depună împuternicirea notarială și după înregistrarea cererii, până cel târziu la semnarea contractului de acordare a sprijinului.

    Vă reamintim că anterior, Agrointeligența – AGROINTEL.RO a prezentat în exclusivitate primele imagini cu fermierii care au luat cu asalt birourile notariale pentru eliberarea împuternicirii în baza căreia consultanții vor putea să depună, începând de mâine, 27 mai, cererile pentru microgranturile de 5.000 de euro. Numai pentru fermierii cu PFA, II sau IF, documentul notarial este obligatoriu, potrivit ghidului publicat ieri seară în Monitorul Oficial.

    În urma articolului Agrointeligența, care a prezentat semnalul de alarmă transmis de Departamentul de Fonduri Europene din cadrul Asociației Forța Fermierilor, MADR a anunțat o schimbare importantă în procedură.


    Te-ar mai putea interesa

    Coadă la produsele fermierilor înainte de Paște. Cât costă mielul la piața ”pe roți”, direct de la stână Lege nouă: Fermierii pot cere demolarea caselor și blocurilor construite ilegale în apropierea fermelor Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Ministrul Agriculturii a anunțat o nouă condiție obligatorie pentru subvențiile APIA Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie”

    Ultimele știri

    Cadastrul apelor – prima bază de date digitală unitară a cursurilor de apă din România Florin Barbu: Guvernul are în pregătire un mecanism să subvenționeze prețul îngrășămintelor Subvenții APIA 2026. Cât plătesc crescătorii de animale pentru adeverința de la medicul veterinar Credite garantate de stat pentru fermieri. Finanțare de 50.000 euro, anunțată de ministrul Barbu Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte”