• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Operațiuni în verde la pomii fructiferi în această perioadă

    Roberto Marius Popa – Agrointeligența

    Suntem la sfârșitul lunii mai, în perioada de creștere intensivă a lăstarilor când se pot face anumite intervenții în coroana pomilor.

    În primul rând se elimină lacomii, ramurile atacate în primăvară de monilioză.

    Se ciupesc vârfurile lăstarilor atacați de afide.

    Se înlătură vârfurile afectate de făinare.

    Se răresc fructele de prisos din buchetele de fructe. Aici vreau să fac o precizare și anume că trebuie cunoscut bine soiul de măr sau păr sau alta specie la care se fac operațiunile de rărire, deoarece sunt soiuri care în perioada de rărire fiziologică știu să își normeze singure rodul.

    Este totodată momentul sa facem tăieri de proiectare a coroanei la pomii plantați în toamnă sau primăvară prin eliminarea lăstarilor de pe trunchi, ciupirea prelungirilor șarpantelor la fiecare 50 cm de creștere, eliminarea lăstarilor concurenți ai axului. Lăstarii rămași pentru formarea coroanei se conduc pe direcția aleasa prin distanțiere.

    Se verifică și se refac legăturile pomilor la tutori, se smulg buruienile pe o rază de 40 cm în jurul axei pomilor.


    Te-ar mai putea interesa

    Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi Fermierii care rămân fără subvenții: ”Primăria refuză să ne dea adeverința pentru APIA”

    Ultimele știri

    Premierul Ilie Bolojan: S-a semnat contractul pentru achiziția Azomureș cu 69 de milioane de euro! Șeful APIA, apel către fermieri să depună cererile pentru subvenții: ”Data limită este 5 iunie” Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori E lege! Limită de 10.000 de euro la plățile în numerar, de anul viitor! Termen extrem de scurt pentru subvenția de 3.000 euro/ha. Program special pentru primirea cererilor