• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • A renunțat la IT pentru a se dedica agriculturii și fitofarmaciei

    Adrian Radu -

    De la IT la fitofarmacie, acesta este pasul făcut de Valentin Gorcea, un arădean, care a descoperit frumusețea muncii în agricultură. Fitofarmacia de care se ocupă se află în Pâncota, iar relația pe care o are cu Bayer îi ușurează mult activitatea, datorită produselor de calitate, lăudate de fermieri.

    Valentin Gorcea a pornit spre Timișoara cu gândul de a termina Politehnica. A reușit acest lucru, fiind inginer în Automatică și calculatoare. A și lucrat 3 ani în domeniul IT. Apoi s-a reorientat. A finalizat studiile la USAMV Banatul din Timișoara și este inginer horticol. Este unul din fondatorii unei platforme online, Micul Aprozar, prin care ajută fermierii să-și vândă mai ușor produsele.

    Lucrează și în cadrul companiei Plant Go, o firmă de familie, pornită în 2004. Fitofarmacia din Pâncota este la mare căutare. “Este locul în care producatorii vin sa obțină informații cruciale și să obțină ajutorul de care au nevoie, ca să ajungă la succes în legumicultură, să obțină rezultatele pe care ei și le doresc și le setează la început de cultură. Rolul specialistului este de a oferi aceste informații și de a oferi tratamentul corect”, a explicat Gorcea.

    Produsele de la Bayer sunt printre cele mai căutate de fermierii care trec pragul fitofarmaciei. “Toate sunt produse extraordinare, producătorii le laudă când vin la noi și, de asemenea, noi ne bucurăm când vin și spun că tratamentele au dat rezultate și au ajuns la producția dorită”, a continuat inginerul horticol.

    Cataloagele și pliantele aduse de reprezentantul zonal Bayer oferă toate informațiile de care Valentin Gorcea are nevoie, pentru a le oferi mai departe agricultorilor din zonă. O zonă foarte diversificată, în care legumicultura, viticultura, pomicultura și cultura mare se întrepătrund.

    Florin Borca este reprezentantul Bayer care vizitează constant fitofarmacia Plant Go din Pâncota. “Avem majoritatea culturilor, le putem atinge pe un areal de câțiva kilometri. Pe partea de viticultură recomandăm produsele Luna Max, Prospero. Pe partea de mană optăm pentru fosetilurile noastre, Mikal Flesh Profiler, iar pe partea de pomi fructiferi nu uităm de Luna Care, care este în continuitatea produsului Aliette. Să nu uităm de produsele biologice sau fără reziduuri, Serenade ASO, Sonata, ca fungicide, iar ca insecto-acaricide avem Flipper și Requiem Prime”, a declarat Florin Borca.

    Toate detaliile despre produsele Bayer pot fi găsite pe site-ul www.cropscience.bayer.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Prețul unui hectar de teren arabil și de pășune în România – prețuri pe regiuni. Media națională – 8.500 euro/ha Urări de Crăciun scurte. Mesaje de Sărbători pentru prieteni și familie Mesaje de Crăciun 2025: Cele mai frumoase urări și felicitări de Sărbători

    Ultimele știri

    Porcul crescut tradițional, micul câștig al gospodarilor de Crăciun: ”Am avut șase porci și i-am dat pe toți la 20 lei kilogramul în viu” Alertă meteo de Crăciun. Județele unde se înregistrează ninsori viscolite, strat de zăpadă, polei și ger Mesaje de Crăciun. 40 de urări și felicitări de Sărbători