• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Petre Daea: Producția de grâu a României este de 9 milioane de tone

    agrointeligenta.ro -

    Producția națională de grâu în 2022 este de 9 milioane de tone, a anunțat oficial ministrul Agriculturii, Petre Daea, în emisiunea ”Agrostrategia” de pe TVR 1.

    ”9 milioane de tone. Sigur, e o diferență un pic mai mai mult, 9 milioane de tone care ne asigură – despre grâu e vorba – de calitate foarte bună, ne asigură necesarul pentru țară și avem și de export”, a anunțat ministrul Agriculturii, în cadrul unui interviu realizat de Vlad Macovei, în emisiunea ”Agrostrategia” de pe postul național de televiziune, TVR 1.

    Șeful de la MADR a precizat că este normal ca România să fie a doua țară în topul exportatorilor de cereale. Daea a precizat că ”noi acolo valorificăm”.

    Petre Daea a mai spus că îi înțelege pe agricultorii care aleg ca la acest moment să nu vândă grâul, ci să îl depoziteze până când prețurile vor mai crește.

    ”Recoltează grâul astăzi, banii pe care îi recuperează, își recuperează cheltuiala pentru că fermierul face agricultură pe banii lui. El își bagă și introduce banii în sol și așteaptă după un an de zile să-și recupereze. (…) Este extraordinar de lung (drumul de la semănat la recoltat – n.r.) și unii zic domne, stați puțin că țin la preț! Evident că ține fermierul la preț, în condițiile în care el a așteptat un an de zile să-și recupereze investiția – și cu creșterile de prețuri și așa mai departe”, a declarat ministrul Agriculturii.

    Daea a precizat că recolta de grâu este mai mică decât anul trecut din cauza secetei care a afectat semnificativ producțiile. ”Sunt trei județe afectate puternic (…) Este Vrancea, este Buzău și este Galați. Acestea sunt județele care au fost afectate puternic”, a precizat ministrul.

    Conform celor mai recente date furnizate de Ministerul Agriculturii, la data de 19 august, suprafața totală afectată de secetă era de 386.900 ha, comunicată de către 34 județe, care au raportat culturi afectate de secetă.

    Vineri, pe 19 august, situația, pe culturi, a suprafețelor calamitate, se prezenta astfel:

    • grâu, triticale: 201.089 ha
    • orz, orzoaică, ovăz, secară: 30.805 ha
    • rapiță: 30.758 ha
    • porumb 70.754 ha
    • soia 5.177 ha
    • mazăre 866 ha
    • floarea soarelui: 32.946 ha
    • plante furajere 5.990 ha
    • alte culturi: 8.335 ha.

    Surse foto: depositphotos.com, gov.ro



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Adrian Dumitrică, fermier: Primăria nu-mi înregistrează contractele de arendă pentru că proprietarii figurează cu datorii la impozite ”Posibil să apelez și la credite”. Primele estimări ale lui Dimitrie Muscă pentru producțiile din acest an Dosar penal pentru o firmă care a depozitat 144 de tone de îngrășăminte pe câmp Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără”

    Ultimele știri

    Fermierii din Ucraina cer UE o subvenție de 160 de euro pe cap de vacă Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru Adeverință APIA doar pentru fermierii fără datorii la bugetul local? Ministrul Barbu – apel către primari! Ministrul Barbu apără programul Tomata. Replică dură dată lui Mihai Jurca: ”Are mai mult bulion în cap decât ce ar trebui să aibă” Guvernul României anunță, oficial, cumpărarea portului Giurgiulești din Republica Moldova