• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce producții se obțin în Ucraina la un hectar de grâu, porumb, rapiță sau floarea-soarelui

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Producții medii la hectar în Ucraina. Autoritățile din țara vecină au făcut publice recoltele la hectar pentru culturile de grâu, porumb, rapiță, orz sau floarea-soarelui.

    Agricultorii ucraineni au reușit până vineri, 2 septembrie, să recolteze până în prezent 25,8 milioane de tone de cereale de pe o suprafață de 6.693.000 de hectare, reprezentând 60% din suprafața cultivată. Randamentul producției a fost de 3,85 tone la hectar.

    Iată care sunt producțiile la fiecare cultură în parte, centralizate de Ministerul Politicii Agrare din Ucraina:

    Ministerul ucrainean al Agriculturii a arătat că cel mai mare randament de cereale și leguminoase în rândul fermierilor din regiunea Hmelnytsky este de 6,23 t/ha. Regiunile Dnipropetrovsk, Kirovohrad și Odesa se numără printre cei trei lideri după ce au fost recoltate peste 2 milioane de tone de cereale.

    Fermierii din 11 regiuni ale Ucrainei au colectat peste 1 milion de tone. De asemenea, recoltarea la floarea-soarelui și la boabele de soia continuă.

    Potrivit informării oficiale, recoltarea rapiței a fost deja finalizată.

    Recoltarea a fost finalizată pentru culturile de 15 regiuni: Vinnytsia, Dnipropetrovsk, Zakarpattia, Ivano-Frankivsk, Kirovohrad, Lviv, Mykolaiv, Poltava, Rivne, Sumy, Ternopil, Hmelnytskyi, Cherkasy, Chernavtsi și Cernihiv.

    Potrivit datelor, Ucraina a exportat până acum cu aproximativ 30% mai puțin ulei de floarea-soarelui față de anul trecut.

    Te-ar mai putea interesa

    Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Fermă amendată de Garda de Mediu după ce vecinii au reclamat mirosul de la adăpostul animalelor Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul”

    Ultimele știri

    Este oficial: Guvernul poate crește subvențiile APIA. Decizia trebuie luată până pe 31 august! Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat ”Îmi e teamă că vor fi mari conflicte”. Reacțiile oierilor la vaccinarea în masă a oilor: unii vor să iasă în stradă, alții închid ferma! Fermierii – scrisoare deschisă către ministra Diana Buzoianu. Cer o întâlnire de urgență pe noile reguli de Mediu