• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Suprafața de culturi calamitate de secetă. Raportările MADR indică aproape 470.000 ha afectate

    Angelica Lefter -

    Suprafața afectată de secetă, în creștere în țara noastră. Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a actualizat la începutul acestei săptămâni situația suprafețelor calamitate din cauza secetei, pentru care s-au întocmit procese verbale de constatare a pagubelor.

    Astfel, suprafața totală afectată de secetă, comunicată până la această dată, luni – 5 septembrie, este este de 469.165 de hectare, în 36 județe.

    Principalele culturi afectate, în funcție de suprafața distrusă:

    Județele care au raportat culturi afectate de secetă sunt: Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, București, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu-Mare, Suceava, Teleorman, Timișoara, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea

    La finalul lunii august MADR anunțase că suprafața afectată de secetă în țara noastră a depășit pragul de 450.000 de hectare, dar iată că în prima săptămână din septembrie deja sunt aproape 470.000 de hectare calamitate.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Așa, da! O primărie îi scutește pe fermieri de impozitul pe teren și a redus cu 50% impozitul la utilaje agricole Parizerul boieresc, făcut 100% cu ingrediente naturale, este vedeta unei băcănii fondate de o familie de fermieri Povestea unei tinere de succes – lucrează 1.000 de hectare la 20 de ani

    Ultimele știri

    Emmanuel Macron: ”Franța votează împotriva Mercosur!”. Se sucește președintele României, Nicușor Dan? Oierii, în plin sezon al fătărilor în ferme. Ionică Nechifor, Moldoovis: Prețul mieilor de Paști va crește cu minim 7-10% Fermierii francezi protestează astăzi la Paris, de mâine ies masiv în stradă și agricultorii polonezi