• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Egiptul a introdus o condiție nouă pentru furnizorii de cereale, inclusiv pentru România

    agrointeligenta.ro

    O procedură nouă pentru achizițiile de cereale făcute de către Egipt. Achizitorul de stat al statului nord-african – GASC – a anunțat că va solicita furnizorilor de grâu să se înregistreze la bursa de mărfuri a țării până în noiembrie, arată Reuters.

    Scrisoarea transmisă de către GASC către comercianți spune că începând cu luna noiembrie nu se vor mai face niciun fel de achiziții de la furnizorii ce nu sunt înregistrați. Noua condiție se aplică și furnizorilor care oferă grâu românesc.

    Comercianții au declarat pentru mai multe surse că la acest moment nu au înțeles exact ce înseamnă circulara și dacă furnizorii globali sau agenții lor locali vor trebui să se înregistreze.

    Documentul GASC precizează că noua bursă de mărfuri din Egipt ar fi trebuit să înceapă să funcționeze complet în 2022.

    De precizat că începând cu luna august, Egiptul a renunțat parțial la organizarea licitațiilor, și a trecut și la achiziții directe pentru cereale, în special pentru grâu.

    Pe de altă parte, Egiptul a manifestat flexibilitate în privința cantităților contractate din Ucraina. În cazul unui transport blocat, după o săptămână de negocieri, GASC a fost de acord să înlocuiască lotul reținut de grâu ucrainean cu un nou transport de 60.000 de tone.

    „GASC va achiziționa un nou lot de grâu rusesc sau ucrainean de la același furnizor Olam la un preț de 361,25 USD pe tonă, în funcție de cost și de transport”, a anunțat Reuters pe surse.

    Prețul menționat este același cu cel convenit pentru încărcătura inițială de 60.000 de tone, la cost adăugându-se transportul aferente perioadei de livrare 15 septembrie – 15 octombrie.

    Reamintim că grâul a fost achiziționat de GASC în timpul licitației din decembrie pentru expediere din februarie, dar a rămas blocat în portul Chornomorsk după invazia Rusiei în Ucraina.

    Cele 60.000 de tone de cereale, care se află în prezent la bordul navei Emmakris III, au fost reținute la solicitarea Parchetului General al Ucrainei din cauza presupusei legături a proprietarului navei cu Federația Rusă.


    Te-ar mai putea interesa

    Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică

    Ultimele știri

    Procesatorii au fost scoși din plafonare. Mai are sens legea care limitează adaosul comercial la alimente? Prețurile reale și tăierile de pe piața laptelui – raportate de ministrul Tanczos direct comisarului Hansen! Bruxelles: 500 de milioane de euro pentru sprijinirea fermierilor afectați de scumpirea motorinei Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Premierul desemnat Eugen Tomac este dispus să discute despre o nouă nominalizare la Agricultură