• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Egiptul vrea să înlocuiască lotul de grâu ucrainean blocat pe o navă cu proprietar rus

    agrointeligenta.ro

    Egiptul este în discuții pentru a înlocui un transport de grâu ucrainean contractat anterior, după ce negocierile pentru eliberarea navei care transporta cerealele s-au dovedit a fi inutile.

    Aproximativ 60.000 de tone de grâu se află în prezent la bordul navei Emmakris III, care a fost reținută în iulie la solicitarea Parchetului General al Ucrainei pentru a investiga presupusul său proprietar rus, potrivit Reuters.

    Cantitatea de grâu a fost achiziționată de către Agenția egipteană de achiziții alimentare de stat GASC la licitația din decembrie 2021 cu livrare în februarie 2022, dar nava nu a putut părăsi portul Chornomorsk la timp din cauza invaziei Federației Ruse în teritoriul Ucrainei.

    GASC a extins inițial securitatea încărcăturii achiziționate de aceasta, dar nu a acordat societăților comerciale nicio scutire de forță majoră de la obligațiile contractuale (clauză din contracte care exonerează părțile de răspundere pentru neîndeplinirea obligațiilor contractuale din cauza unor acte care nu au controlul lor).

    În această situație, GASC solicită furnizorilor să înlocuiască volumul contractat de produs deoarece caietul de sarcini al agenției nu conține o prevedere de forță majoră. Astfel, notificarea acordului Ministerului Aprovizionării și Comerțului Intern al Egiptului de a primi un transport de 63.000 de tone de grâu din Ucraina se referă la înlocuirea lotului de cereale.

    În același timp, GASC a eliberat furnizorii a patru mărfuri de grâu ucrainean cumpărate înainte de război, dar neîncărcate pe vas, din obligațiile contractuale în iulie.

    Te-ar mai putea interesa

    Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție Absurdul irigațiilor din România: Fermierii cumpără pompe pentru stațiile ANIF ca să poată primi apă

    Ultimele știri

    Pompieri: Peste 2.300 de hectare de teren arse în numai trei zile. Amenzi usturătoare pentru fermieri Protestul oierilor – încă niciun rezultat concret. Crescătoriide ovine așteaptă noul pachet de măsuri Producții mari la grâu? Ai câștigat recolta, dar poți pierde startul culturii următoare! O ofertă generoasă pentru rapița de toamnă. LID Generoso, de la Lidea, are calități impresionante Fermier reținut 24 de ore după ce ar fi bătut un bărbat prins la furat de porumb