• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Incendiu puternic la un siloz cu semințe de floarea-soarelui

    Angelica Lefter -

    Incendiu puternic la un siloz în care se afla depozitată o cantitate importantă de semințe de floarea-soarelui care au ars mocnit, eliberând un fum gros în atmosferă.

    Un incendiu a izbucnit, astăzi la prânz, miercuri – 21 septembrie, la un depozit de cereale din localitatea Albota, în județul Argeș. Potrivit primelor informații, în flăcări a ars floarea-soarelui depozitată într-o celulă din beton, din cadrul stației de condiționare a semințelor.

    La fața locului au intervenit imediat pompierii de la Detașamentul Pitești, cu trei autospeciale de stingere, o autoscară și o ambulanță SMURD de prim ajutor calificat.

    Pompierii au acționat în interiorul clădirii pentru răcirea celulei și lichidarea completă a incendiului. Totodată, a fost golită celula în care se aflau câteva tone de floarea soarelui. Din fericire, nu au fost înregistrate pierderi de vieți omenești.

    În continuare se fac cercetări pentru a stabili cauza exactă de izbucnire a incendiului, după cum a transmis Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș.

    Amintim că numeroase incendii s-au produs în acest an înainte sau chiar în timpul campaniei de recoltare, provocate de temperaturile foarte ridicate, dar și de persoane neglijente care au provocat incendii de proporții în lanurile de grâu sau pe miriști.

    Astfel, pe pagina de Facebook a ISU Argeș, sunt reamintite principalele măsuri de prevenire a incendiilor de vegetație în campania de recoltare.

    ”Având în vedere gradul de uscare al culturilor de cereale și că în unele zone ale județului nostru se desfășoară activități de recoltare, iar incendiile de vegetație uscată sunt caracterizate de o dezvoltare rapidă și poate avea efecte dezastruoase atât asupra mediului înconjurător, cât și asupra vieții şi a bunurilor materiale, reamintim câteva reguli ce trebuie respectate la recoltarea cerealelor:



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă Cultivatorii de sfeclă de zahăr l-au convins pe Florin Barbu să accepte o nouă producție minimă pentru subvenția APIA Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți

    Ultimele știri

    APIA confirmă noul val de plăți la subvenții. Schemele care se achită acum fermierilor la nivel național Apele Române – replică dată lui Gigi Nețoiu: Ferma funcționa fără acte de reglementare, Alerte ANM: ploi, polei și apoi ninsori cu viscol. Vânt puternic, strat de zăpadă de până la 20 cm Raport ANF privind reziduurile de pesticide: Roșiile – legumele la care s-au găsit cele mai multe probleme Bayer, la un pas de a rezolva problema glifosatului. Peste 7 miliarde de dolari pentru încetarea litigiilor