• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Daea la Bruxelles: Romania nu este de acord cu reducerea numărului de vaci pentru a micșora emisiile

    agrointeligenta.ro

    România respinge propunerea de reducere a efectivelor de animale și cere reanalizarea pragului de 150 UVM pentru fermele zootehnice în vederea reducerii emisiilor de metan și de amoniac, a susținut la Bruxelles ministrul Agriculturii, Petre Daea.

    Ministrul agriculturii și dezvoltării rurale, Petre Daea, participă în perioada 26-27 septembrie la reuniunea Consiliului Agricultură și Pescuit, care are loc la Bruxelles. În cadrul ședințelor de lucru de astăzi, mininistrul agriculturii românești a luat poziție cu privire la introducerea unui prag de 150 UVM pentru fermele de animale, în vederea reducerii emisiilor de metan și amoniac.

    ”România are mari rezerve privind introducerea bovinelor și reducerea drastică a unui prag atât de scăzut la 150 UVM-uri pentru fermele de animale, în vederea reducerii emisiilor de metan și amoniac”, a declarat Petre Daea când a luat cuvântul pe acest subiect.

    În numele României, Daea a apreciat că ”nu s-a ținut seama de specificitatea fermelor ecologice tradiționale de tip extensiv, precum și de tipul de agricultură specific. În România, încărcătura de animale pe unitatea de suprafață este sub media europeană, prin urmare emisiile sunt scăzute. Propunerea de reducere a emisiilor industriale va impune poveri financiare și administrative, determinând scăderea numărului de animale din țările membre, implicit scăderea ofertei pe piață, care va fi compensată de țările terțe care nu au aceste standarde de mediu. Revizuirea directivei va efectua va afecta profund toate fermele și mod deosebit fermele mici și mijlocii”, a declarat ministrul Daea.

    Reprezentantul român a încheiat într-o notă fermă, exprimând opoziția României cu privire la reducerea propusă pentru sectorul zootehnic. ”Costurile impuse determinate de revizuire a directivei sunt mult mai ridicate și mai complexe decât cele prezentate, ceea ce ar însemna surse suplimentare de finanțare pentru a susține fermierii în vederea realizării acestui obiectiv. Deci, România nu este de acord cu o reducere atât de drastică și consideră că este necesară reanalizarea a pragului”, a încheiat Daea.

    Conform unei comunicări oficiale, în marja Consiliului, ministrul Petre Daea va avea o întâlnire bilaterală cu Janusz Wojciechowski, comisar european pentru agricultură, în cadrul căreia vor fi discutate teme de interes major pentru fermieri.

    Petre Daea: România nu este de acord să reducă numărul de vaci din ferme


    Te-ar mai putea interesa

    Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus O oaie a născut cinci miei perfect sănătoși. ”Minunea” – pentru a doua oară la aceeași fermă Șeful APIA – anunț pentru fermieri. Subvențiile care s-au plătit în această săptămână

    Ultimele știri

    România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV DNA îi anchetează pe Adrian Pintea și Romeo Șoldea. Vezi care sunt acuzațiile aduse șefilor APIA și ANF! FMC Agro Operațional România angajează reprezentant vânzări pentru zona Banat O nouă seră construită cu fonduri europene va produce roșii românești și pe timpul iernii