• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Potențialul Republicii Moldova pentru export: mere proaspete și mere pentru procesare, prune și struguri de masă

    agrointeligenta.ro

    Cu pași siguri, producătorii agricoli din Republica Moldova și-au propus să se impună și pe piețele europene. România este, în acest moment, țara care le-a arătat cea mai mare deschidere. În afară de Guvernul României, prin Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale de la București, moldovenii au primit un semnal pozitiv și din partea Asociației Marilor Reţele Comerciale din România.

    Reprezentanții marilor retaileri și-au manifestat, în general, interesul pentru susținerea producătorilor din Republica Moldova iar Delia Nica, vicepreşedinte al Asociaţiei Marilor Reţele Comerciale din România, a propus ca în perioada următoare să aibă loc discuții între fiecare hypermaket și producătorii din Republica Moldova, în vederea dezvoltării unui parteneriat avantajos pentru ambele părți.

    La rândul lor, producătorii moldoveni prezenți zilele acestea la București au anunțat că sunt pregătiți pentru a furniza produse agro-alimentare pe piața românească. Astfel potrivit reprezentantului Asociaţiilor Producătorilor şi Exportatorilor de Fructe şi Struguri de Masă potențialul Republicii Moldova pentru export este reprezentat de mere proaspete și mere pentru procesare, prune și struguri de masă.

    Discuțiile dintre reprezentanții fermierilor moldoveni și retaileri au avut loc la București, în cadrul unei reuniuni între secretarul de stat Daniel Botănoiu și o misiune a reprezentanţilor Asociaţiilor Producătorilor şi Exportatorilor de Fructe şi Struguri de Masă condusă de vice ministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare din Republica Moldova, Vlad Loghin.

    Săptămânal, cei doi secretari de stat vor monitoriza stadiul realizării angajamentelor celor două părți astfel încât prin efortul agenților economici din România să poată fi combătute efectele negative pe care le simt producătorii din Republica Moldova ca urmare a restricțiilor impuse de Federația Rusă.

    Aceste măsuri intervin ca urmare a consultărilor care au avut loc atât între Guvernul din România și cel din Republica Moldova dar și ca urmare a discuțiilor pe care ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale din România le-a avut cu Comisarul European pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală în vederea identificării de soluții pentru accesul produselor pe piața unică. Comisarul European a anunțat deja intenția de a dubla contingentul pentru mere, prune și struguri de masă și grăbirea procedurilor astfel încât contingentul să intre în vigoare cât mai curând.

    Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a trimis în Republica Moldova o echipă de experți pe domeniul fitosanitar pentru a pune la punct procedurile de acces ale produselor agricole pe piața comunitară.


    Te-ar mai putea interesa

    Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută Fermierul Marian Popa a recoltat grâul de sămânță: ”Soiurile românești s-au comportat foarte bine!” Investiția de 200-300 de euro care ajută fermierii să economisească zeci de mii de euro Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație”

    Ultimele știri

    Crama Corbuț, investiție în vinuri premium inaugurată la Diosig. Dan Corbuț: „Îmi doresc ca acest proiect să fie dus mai departe de copiii și nepoții mei” Piața cerealelor, la zi. Rusia vinde cel mai ieftin grâu din lume. Ce înseamnă asta pentru fermierii români Scandal la ANSVSA: 75 de oi declarate ucise într-un focar din Tulcea au fost găsite vii într-o fermă din Cluj Valeriu Tabără, comemorat prin dezvelirea unui bust în localitatea natală Piața cerealelor, la zi. În bazinul Mării Negre grâul scade, orzul e volatil iar porumbul așteaptă verdictul vremii