• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sfat util de la un mic producător de dulceață: Cum poți curăța nucile verzi fără a-ți păta mâinile

    agrointeligenta.ro -

    Dulceața de nuci verzi este apreciată ca o delicatesă, se vinde bine, dar este și greu de preparat. Cea mai neplăcută parte a rețetei o reprezintă curățarea nucilor care trebuie făcută cu mare atenție pentru că verzeala odată ajunsă pe degete este foarte greu de îndepărtat.

    Pentru cei care doresc să prepare dulceața de nuci fără rămâne cu mâinele înnegrite, Mihai Zaharia și Alexandra Răpăilă, fondatorii Bunicel.ro dezvăluie un secret util de știut.

    ”Noi am descoperit că, deși foloseam mănuși chirugicale – chiar și două perechi, tot ne murdăream pe mâini. Din experiența acumulată deja de când curățăm manual kilograme întregi de nuci verzi, ne-am dat seama și am testat o metodă sigură ce ne permite să manevrăm ușor cuțitul, dar și să ne protejăm degetele. Astfel, înainte de a aplica mănușa chirugicală, ne înfășurăm vărful degetelor în bandă adezivă  – bandă scotch (scoci) și nu avem nici o problemă!”, au declarat cei doi antreprenori pentru Agrointeligența.

    Până ajung să fie puse la fiert în ceaun, nucile curățate se păstrează în apă rece cu lămâie proaspăt stoarsă.

    Mihai și Alexandra au reușit să înceapă o afacere profitabilă cu dulcețuri preparate după rețete vechi, la ceaun, deasupra focului de lemne. Potrivit celor doi antreprenori, dulceața de nuci verzi se numără printre cele mai apreciate produse în rândul clienților Bunicel.ro.

    Mai multe detalii despre business-ul pornit de cei tineri din livada bunicilor, puteți citi în articolul:

    Afacere cu profit rapid: Doi tineri au investit 5.000 de euro într-o făbricuță de dulcețuri. Fructele sunt culese din livada bunicilor

    Foto: www.bunicel.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Cum a reușit primarul din Păulești să cadastreze toată comuna cu ajutorul fondurilor europene O fabrică de lactate își închide porțile după peste 100 de ani – nu mai face față prețurilor Fermierul care a recoltat orzul în decembrie. Testul unei culturi succesive neobișnuite

    Ultimele știri

    AAC îl confruntă pe președintele Nicușor Dan: Cu ce fermieri v-ați consultat care să fie de acord cu Mercosur? Șoc în România după protestul de la Bruxelles! Președintele Dan a anunțat că România susține Mercosur: ”Am avut discuții cu agricultorii” Fermierul care a semnat pentru arenda de 7 tone/ha: ”Nu mă judecați! Această pășune m-a salvat de la faliment”