• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Efect de bumerang: După restricțiile impuse importurilor din Polonia și Moldova, rușii vor cumpăra mere mai scumpe cu 40%

    agrointeligenta.ro -

    Decizia autorităților de la Moscova de a bloca importurile de fructe – în special mere, din Republica Moldova și Polonia nu va rămâne…nerăsplătită. Analiștii economici estimează că până la sfârșitul acestui an, prețurile la merele de import vor crește în Rusia cu aproximativ 30-40%. 

    Specialiștii explică faptul că scumpirile vr avea loc pe fundalul interdicțiilor la import introduse de Moscova pentru Republica Moldova, Polonia și alte țări UE.

    Potriviti estimărilor directorului general al Institutului de marketing agricol, Elena Tiurina, interdicția de import pentru mere va duce la schimbarea geografiei livrărilor, ce va rezulta în costuri mai mari de livrare, iar aceasta va scumpi produsul final pentru consumatori. Potrivit ei, la această oră rușii pot conta pe mere din China, Serbia, Chili, Argentina și Azerbaijan.

    Rusia a interzis importurile de fructe și legume din Moldova ca răspuns la ratificarea acordului de Asociere cu UE semnat de Chișinău. Moldova asigură cca 13,5% din necesarul de mere pe piața rusă, potrivit publicației Timpul.


    Te-ar mai putea interesa

    Fiertură pentru găini. Rețetă pentru mâncarea umedă a păsărilor de curte Legea dronelor agricole – în Parlament! Fermierii își vor înregistra dronele și vor notifica fiecare zbor la ANF 50.000 euro pentru micii fermieri. Schema se lansează la AFIR din 1 decembrie

    Ultimele știri

    Eurodeputatul Daniel Buda cere garanții clare pentru fermieri în contextul Mercosur Cea mai ieftină piață din România. Top 15 orașe cu cele mai mici prețuri la legume Valul de căldură persistă și în weekend. ANM: Județele vizate de cod galben