• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cultura de batat din Oltenia îi face invidioși pe coreeni. La Dăbuleni, de pe un hectar se recoltează peste 30 de tone de cartofi dulci

    agrointeligenta.ro

    Batatul sau cartoful dulce este în vizorul fermierilor olteni  după ce la Stațiunea de Cercetare de la Dăbuleni s-au obținut recolte record. Cultura ar putea înlocui, în timp, tradiționalii pepeni, promitând profituri mai grase din exporturi.

    În 2011, un soi de cartof dulce a fost adus din Coreea de Sud  și a fost plantat experimental,  în paralel, la instituții de cercetare din Brașov și Dăbuleni. Deoarece batatul s-a comportat mult mai bine în Oltenia, decât la institutul din Brașov, coreenii au cerut ca în 2013 să se extindă colaborarea.

    „Coreenii au venit în urmă cu doi ani în țara noastră pentru o colaborare pentru mai multe specii, precum orez, soia, cartof dulce. Am reușit să obținem peste 30 de tone la hectar, aproape cât se obține și în Coreea sau în alte țări. Sperăm ca, în câțiva ani, batatul să fie o alternativă a pepenilor. Ar fi ideal să fie așa, deoarece prețul pepenilor, având în vedere cantitatea mare obținută, este din ce în ce mai mic, iar profitul pe măsură”, a declarat pentru Gazeta de Sud dr. ing. Aurelia Diaconu, directoarea Stațiunii de Cercetare Dăbuleni.

    Directoarea stațiunii susține că cel mai mare batat obținut la Dăbuleni a avut 2,4 kilograme. ”Am vorbit deja și cu reprezentanți ai supermarketurilor craiovene care sunt extrem de interesați să cumpere de la noi cartof dulce și să renunțe la cel adus pe vapor din America sau Coreea“, a adăugat Aurelia Diaconu.

    În prezent, în marile magazine din România, prețul mediu al unui kilogram de cartofi dulci este de 15 lei. Pentru cei cultivați în condiții bio, aduși din SUA și livrați la domiciliul clientului, prețul urcă la 28,5 lei per kilogram.

    Foto: Flickr.com/CiobanuT


    Te-ar mai putea interesa

    Infracțiunea gravă pentru care micii fermieri pot fi amendați cu 35.000 de lei Lege în Parlament: Casele fără apă, canalizare sau gaze – scutite de impozite! Trecerea la e-Factura, obligatorie pentru micii fermieri. Termen publicat în Monitorul Oficial Surse: Florin Barbu demisionează din funcția de ministru al Agriculturii pentru a forța schimbarea lui Ilie Bolojan Subvenții APIA 2026. Fermierii, verificați tot timpul anului pentru terenurile lucrate

    Ultimele știri

    Minimis de 200 euro/ha pentru micii fermieri. Cine poate lua banii Cum va fi vremea de 1 Mai. Anunțul făcut de meteorologi Dorin Cojocaru, APRIL: ”Am propus crearea unui brand de țară prin care toți producătorii de lactate să exporte în China” Cât de des trebuie schimbat filtrul unui tractor – recomandări Teren cultivat o dată la doi ani pentru reducerea costurilor – o strategie nouă în fermele din Australia