• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fonduri europene agricultură. Fermierii vor putea accesa mai multe proiecte în același timp

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermierii români vor putea depune începând din 2023 mai multe proiecte pentru bani europeni, fără să fie limitați la o singură finanțare cum se întâmpla până acum. Anunțul a fost făcut de ministrul Agriculturii Petre Daea.

    Pentru prima dată am ales să nu îngrădim fermierilor să depună mai multe proiecte, și am zis noi să aibă trei proiecte de investiții, fie în vegetal prin dotarea de mijloace cu utilaje, tractoare, mașini agricole, combine, doi în zootehnie și o investiție non-agricolă în perdele de protecție știind nevoia în acest domeniu. Pentru aceste investiții în cele două domenii mari care se coroborează prin acțiunea sinergică a noastră în domeniul investițiilor, s-au repartizat 907 milioane euro. Al doilea domeniu, tot de investiții, sunt irigațiile, a se vedea lupta cu vicisitudinile naturii, cu constrângerile de mediu pe care nu le putem nivela dacă nu facem investiții. Aici avem două domenii: investițiile în sistemele secundare, cum a fost Măsura 4.3, de către asociații, practic de către fermieri. Și a doua investiție, este nouă aici, în sisteme locale. Următorul domeniu de investiții este de depozitare și procesare”, a anunțat ministrul într-o conferință care a avut loc miercuri, 7 decembrie.

    Ce sume vor fi alocate prin Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR) 

    Banii alocați pentru proiecte europene se vor încadra în Pilonul II de plăți, sume finanțate Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR), care are un buget de 5,87 miliarde euro. Banii europeni se împart astfel:

    Investiții în dezvoltarea fermei, din care:

    – sector vegetal, inclusiv perdele de protecție: 672,5 milioane euro;
    – sector zootehnic: 234,6 milioane euro;

    Irigații, din care:

    -zonale: 400,0 milioane euro;
    -locale: 102,4 milioane euro;

    Măsuri dedicate tinerilor fermieri, din care:
    – investiții: 169,6 milioane euro;
    – instalare: 250,7 milioane euro;

    Depozitare și procesare:

    -375,2 milioane euro.


    Te-ar mai putea interesa

    Plăți APIA 2026. Subvențiile care intră de săptămâna aceasta în conturile fermierilor AgroReclamații. Fermieri cu cererea blocată la plata ANT. Șeful APIA a preluat problema spre soluționare Ploaia care a salvat câmpurile: după două luni de secetă, culturile își revin spectaculos Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut”

    Ultimele știri

    Ministrul Tanczos Barna vrea să reactiveze sistemul antigrindină: ”Inacțiunea ne costă exagerat de mult” Terenurile agricole care pot bloca fondurile României prin PNRR! Ministru: ”Nu cred că cineva, în România, poate să interzică creșterea porcilor în gospodării„ Subvenție pentru îngrășăminte. Tanczos Barna: Azotul s-a sumpit cu peste 100 euro/tonă Regulă clară pentru toți fermierii. Termenul care nu se prelungește la APIA