• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sorin Moise: Bugetul MADR pe 2023 reprezintă aproximativ 2% din PIB-ul estimat al României

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Bugetul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR) pentru anul viitor reprezintă aproximativ 2% din PIB-ul estimat pe anul 2023, a declarat Sorin Moise, secretar de stat în MADR, în comisiile de specialitate reunite ale Parlamentului.

    ”Proiectul de buget al Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale pe anul 2023 este în sumă totală a creditelor de angajament de 28,49 miliarde lei şi a creditelor de bugetare de 25,37 miliarde lei. Acesta înregistrează o creştere de aproximativ 8,24%, respectiv 7,19% faţă de prevederea bugetară a anului 2022 şi 15,3% faţă de bugetul anului 2021, reprezentând aproximativ 2% din PIB-ul estimat al anului 2023”, a precizat luni, 12 decembrie, Sorin Moise.

    Acesta a subliniat că din totalul bugetului MADR pe anul 2023 un procent de aproximativ 70% este destinat gestionării fondurilor externe nerambursabile aferente Politicii Agricole Comune şi de Pescuit, atât pentru perioada de tranziţie spre noua perioadă de programare 2023-2027 cât şi pentru începerea demersurilor de implementare a Programului Naţional Strategic (PNS) 2023 – 2027 şi a noului Program Operaţional de Pescuit şi Acvacultură 2023-2027.

    ”Bugetul MADR pe anul 2023 este structurat pe trei surse de finanţare, respectiv bugetul de stat: 28,34 miliarde de lei credite de angajament şi 25,23 miliarde lei credite bugetare, fonduri externe nerambursabile 0,03 miliarde de lei şi venituri proprii 0,118 miliarde de lei”, a mai spus oficialul MADR, citat de Agerpres.

    Pentru următorii doi ani, 2024 şi 2025, bugetul MADR este estimat în proiectul Ministerului Finanţelor la 25,091 miliarde de lei credite de angajament şi de 23,882 miliarde de lei credite bugetare, iar pentru 2024, sumele prevăzute sunt de 25,556 miliarde de lei credite de angajament, respectiv 24,023 miliarde de lei credite bugetare

    Proiectul de buget al Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR) pentru anul 2023 a primit marţi aviz favorabil din partea comisiilor reunite de specialitate din Parlament, cu 36 de voturi „pentru” şi 5 abţineri. Toate cele 19 amendamente depuse au fost aprobate.


    Te-ar mai putea interesa

    România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii

    Ultimele știri

    Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Încă o instituție a statului controlează sectorul laptelui românesc! UPDATE: Focar de antrax confirmat în România la o bovină ce figurează cu vaccinări în ultimii doi ani BASF a premiat excelența în viticultură: 185 de vinuri au concurat la a XI-a ediție a competiției „Povești cu vinuri românești” Informația Agrointeligența a fost corectă: Nicolae Istudor – propus ministru al Agriculturii!