• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alertă meteo: Ploi în 17 județe. Cantitățile de apă pot ajunge la 40-60 litri/mp

    agrointeligenta.ro -

    Alertă meteo de ploi însemnate cantitativ. Avertizare a fost emisă de Administrația Națională de Meteorologie – ANM și este în vigoare începând de astăzi, la nivelul a 17 județe ale României.

    Cod Galben emis de ANM pentru ploi însemnate

    Interval de valabilitate: 16 decembrie, ora 12 – 17 decembrie, ora 12
    Fenomene vizate: ploi însemnate cantitativ

    În intervalul menționat în Banat, Crișana, Maramureș, nord-vestul Olteniei și local la munte, vor fi ploi însemnate cantitativ, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor depăși 25…30 l/mp și pe arii restrânse, în special în zona Carpaților Occidentali și în masivele vestice ale Carpaților Meridionali 40…60 l/mp. Ploile vor avea și caracter de aversă și pe alocuri vor fi descărcări electrice.

    Judeţele vizate sunt: Satu Mare, Maramureş, Sălaj, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Mureş, Cluj, Alba, Sibiu, Hunedoara, Arad, Timiş, Caraş-Severin, Mehedinţi, Gorj, Vâlcea şi Argeş.

    În funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor meteorologice, Administraţia Naţională de Meteorologie va actualiza prezentul mesaj.

    Conform prognozei meteo pentru zilele următoare, adică pentru perioada 19-26 decembrie, vremea este așteptată să se încălzească semnificativ. Valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână în regiunile centrale, dar cu o abatere termică pozitivă mai accentuată în zonele montane, iar în rest vor fi apropiate de cele normale. Regimul pluviometric va fi deficitar la nivelul întregii ţări, dar mai ales în zonele montane.

    După Crăciun, temperatura medie a aerului va avea valori mai ridicate decât cele specifice pentru acest interval în regiunile montane, iar în rest vor fi în general apropiate de cele normale. Cantităţile de precipitaţii vor fi deficitare la munte şi local în sud- est, iar în rest vor fi apropiate de cele normale.

    Pentru săptămâna 2-9 ianuarie, temperaturile medii vor fi uşor mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă, la munte, iar în rest vor fi apropiate de cele specifice. Regimul pluviometric se va situa în jurul celui normal pentru acest interval, în toate regiunile.

    Mediile valorilor termice din săptămâna 9-16 ianuarie vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României. Cantităţile de precipitaţii vor fi în general apropiate de cele normale pentru această perioadă, la nivelul întregii ţări.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Plăți APIA 2026. Subvențiile ANT – blocate. Când ar putea primi fermierii banii în conturi Controalele în fermele de animale încep din luna februarie. Primele exploatații verificate de inspectorii ANZ Oierul Alexandru Tămaș: ”Hrănesc animalele cu boabe de porumb, pentru mărunțire ar trebui noi investiții” Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe Șeful ANZ – anunț important pentru toți crescătorii de albine

    Ultimele știri

    Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Ger de până la -20°C și cod galben în mai multe regiuni. ANM anunță vreme deosebit de rece până miercuri, 4 februarie Cum va fi vremea până în martie. Temperaturi și precipitații în România Plimbatul prin zăpadă, extrem de benefic pentru vaci. Avantaje pentru sănătatea animalelor Disperare pe piața laptelui. Fermier: ”Există o oarecare presiune din partea procesatorilor, nu se încheie contracte pe mai mult de 30 de zile”