• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii vor putea vinde laptele la o nouă fabrică cu centru local de colectare

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Crescătorii de vaci primesc o veste bună privind piața unde pot vinde în 2023 laptele din ferme.

    Fermierii care au vaci de lapte au primit o veste bună la început de an. Aceștia vor putea vinde laptele la un nou centru de colectare și o nouă fabrică de procesare a laptelui cu o capacitate de circa 6.000 de litri zilnic. Noua investiție se pregătește pentru zona Apusenilor, zonă de munte unde fermierii nu aveau multe posibilități de vânzare direct din fermă.

    Centrul nou de colectare și fabrica de produse lactate au primit de la Agenția pentru Protecția Mediului (APM) Alba a emis aprobarea pentru construirea unui centru de colectare și procesare a laptelui, care va fi ridicat în orașul Abrud, județul Alba, conform unui anunț publicat pe site-ul instituției de mediu. Reprezentanții firmei Lact Mont SRL care vor face investiția au estimat că construcția va fi finalizată în cursul anului 2023.

    Citiți și: INS: Importurile de lapte au crescut cu 4,6% în ultimele 11 luni

    Crescătorii de animale privesc investiția ca o gură de oxigen pentru sectorul laptelui având în vedere că în prezent în zona montană pe o rază de aproape 100 de km nu există nici o fabrică de procesare a laptelui iar colectarea se face la o scară redusă în unele comune, nu la întreg potențialul de producție al zonei.

    Capacitate de procesare pentru 6.000 litri de lapte zilnic

    Noua fabrică va fi pregătită să aibă o capacitate de colectare, stocare, prelucrare de circa 5.000 – 6.000 litri de lapte zilnic, care se pot procesa în sarje de 3.000 litri de lapte, într-un schimb de lucru. Linia de fabricație este proiectată pentru o capacitate de colectare, stocare, prelucrare de circa 5.000 – 6.000 litri de lapte zilnic în șarje de 3.000 litri lapte, într-un schimb de lucru. Stocarea în tancurile de răcire se face în 2 tancuri de 6.000 litri. S-au prevăzut două tancuri pentru eventualitatea unei sincope în prelucrare și pentru cerințele sanitar-veterinare de efectuare de analize chimico-biologice pe fiecare lot”, se arată în decizia APM.

    Citiți și: Datele despre laptele colectat din ferme vor fi centralizate la Ministerul Agriculturii

    Consumul specific pentru obținerea brânzeturilor de tip telemea este de 14,5% astfel că va rezulta o cantitate medie de 870 de kilograme de brânzeturi zilnic. Ca produs secundare va fi urda cu un consum specific de 3%, rezultând 180 kilograme urdă zilnic. Autocisterna de colectare poate colecta cel puțin 5.000 litri lapte zilnic. Această cantitate se transferă la fabrică la stocare unde se realizează și recepția cantitativă precum și cea calitativă și cea de securitate alimentară.


    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară

    Ultimele știri

    Motorină mai scumpă cu până la 50% în campania agricolă. Recolta, în pericol! Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei România a intrat sub Cod Roșu de caniculă. Județele unde temperaturile vor ajunge la 41°C