• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Vin ninsorile în toată țara! Șefa ANM anunță zile autentice de iarnă!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Meteorologii au anunțat că iarna începe să își intre în drepturi iar ninsorile se vor instala în perioada următoare. Elena Mateescu, directorul general al Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), a comunicat că ninsorile vor începe să predomine în majoritatea zonelor țării.

    Vremea va începe să în ”normalul termic al perioadei” iar ultima săptămână din luna ianuarie va aduce ninsori în majoritatea zonelor agricole. Elena Mateescu, directorul general al ANM a anunțat că valori mai ridicate ale temperaturilor vor fi în partea de vest, nord-vest a țării, acolo unde maximele vor atinge 9-10°C.

    ”Cel puțin în această săptămână, vremea se va apropia de normalul termic al perioadei din calendar și vorbim în special, mai ales astăzi, de valori mai ridicate în partea de vest, nord-vest a țării, acolo unde maximele vor atinge 9-10°C. De altfel, la această oră, pentru o bună parte din vest, nord-vest, înregistrăm 7-8°C, în timp ce în regiunile extracarpatice vorbim de valori doar în jurul a 5-6°C. O apropiată de normal”, a spus Elena Mateescu.

    Agrointeligența-AGROINTEL.RO a publicat prognoza pentru următoarele 2 săptămâni aici: ANM astăzi: Vin ninsorile! Vremea pe regiuni pentru următoarele 2 săptămâni

    Ninsorile încep de la mijlocul săptămânii

    Potrivit acesteia, de miercuri, 25 ianuarie, răcirea se va resimți și în partea de vest, nord-vest, iar de la jumătatea săptămânii se anunță și precipitații. ”Vor fi precipitații mai ales în partea de sud, sud-est, mixte, lapoviță și ninsori, în timp ce în restul țării vorbim de precipitații predominant sub formă de ninsoare. Iată, așadar, că ultimele zile din cea mai rece lună a anului par a fi zile autentice de iarnă”, a punctat specialista pentru Antena 3 CNN. 

    Cum va debuta luna februarie din punct de vedere meteorologic

    Directorul general al Administrației Naționale de Meteorologie a comunicat o prognoză și pentru prima săptămână din februarie, ultima lună de iarnă. ”Dacă vorbim despre luna februarie, menționăm faptul că prima săptămână, așa cum arată actualizarea estimărilor în această dimineață, efectuate pentru intervalul 24 ianuarie-20 februarie, menține tendința pentru primele zile din februarie, cu valori de temperatură ușor peste norme”, a mai spus Elena Mateescu.

    Despre prognoza oficială emisă de ANM până pe 20 februarie, Agrointeligența-AGROINTEL.RO a scris aici: Ninsori, lapoviță și îngheț la sol. Prognoza meteo pe următoarele 4 săptămâniAn


    Te-ar mai putea interesa

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni

    Ultimele știri

    ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile! Instabilitatea guvernamentală, un pericol pentru agricultură. Avertisment: Nu merge cu „premier surogat”! România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Situație critică într-un județ unde 75.000 de hectare riscă să rămână fără subvenții APIA