• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Guvernul a aprobat banii APIA pentru plata subvențiilor în acest an

    agrointeligenta.ro

    Guvernul a aprobat! 500 de milioane de lei – bani pentru subvențiile fermierilor. Este vorba despre un sprijin mult așteptat de către agricultori și crescători de animale care utilizează în activitatea loc motorină și care beneficiază de un ajutor de stat. Acest sprijin este acordat ca rambursare a accizei plătite de către fermieri.

    ”A fost aprobată schema de reducere a accizei pentru motorina utilizată în agricultură”, a anunțat Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR).

    MADR a precizat că în ședința Guvernului de astăzi, joi – 26 ianuarie, a fost aprobat actul normativ care stabilește condițiile pentru acordarea și în acest an a ajutorului de stat fermierilor, prin reducerea accizei pentru motorina utilizată în agricultură.

    ”Pentru anul 2023, subvenția care se acordă fermierilor ca ajutor de stat, sub formă de rambursare, este de 1,529 lei/litru. Pentru acest an, valoarea totală a schemei de ajutor de stat este de 500 de milioane de lei și se acordă de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale”, se arată în comunicarea MADR.

    Suma alocată asigură achitarea ajutorului de stat determinat la plată și neachitat în ultimul trimestru al anului 2022 de către APIA – Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, precum și plățile aferente anului 2023.

    De precizat că subvenția la motorină se achită trimestrial, pe baza documentelor pe care fermierii le depun la APIA și din care rezultă consumul lor de motorină.

    ”La nivelul Guvernului am luat decizia să punem la dispoziție 500 de milioane de lei ca ajutor de stat pentru fermieri, ca să achiziționeze motorina la prețuri mai mici și să efectueze lucrările necesare. Am analizat foarte bine și avem potențial agricol care trebuie să fie sprijinit. L-am sprijinit prin facilitățile acordate prin Agro IMM INVEST și Rural INVEST. Au fost o serie de alte măsuri care, din discuțiile pe care le-am avut cu fermierii, a rezultat nevoia asigurării capitalului de lucru”, a transmis premierul Nicolae Ciucă în cadrul ședinței de Guvern de astăzi.


    Te-ar mai putea interesa

    Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE!

    Ultimele știri

    Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Tanczos Barna și Alexandru Bociu – negocieri zilele acestea cu Comisia Europeană pentru deblocarea exporturilor de ovine! Fermierii din 22 de județe – blocați cu laptele și brânza în ferme! Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Florin Barbu a trecut de comisii cu vot PSD și susținere AUR. Companiile care vor pierde subvențiile APIA!