• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce se mai aude despre fondurile europene și noul PNDR. Ministrul Daniel Constantin: ”Nu am primit încă observațiile de la Comisia Europeană”

    agrointeligenta.ro -

    Fondurile europene pentru agricultură ar putea lua calea fermelor românești cât de curând, este optimist ministrul Daniel Constantin, care recunoaște încă că Programul Național pentru Dezvoltare Rurală 2014-2020 este încă sub lupa Comisiei Europene.

    Demnitarul spune că până acum nu au fost multe observații venite de la Bruxelles și că au avut loc doar ”discuții neoficiale”. Astfel, OK-ul final va fi dat de noua echipă, cea condusă de comisarul european Phil Hogan.

    ”Nu am primit încă observațiile de la Comisie. Este o chestiune de zile. Nu sunt foarte multe observații. Până acum au fost doar discuții neoficiale. CE o să transmită observațiile oficiale pe care o să le asumăm. Sper să avem cât mai repede răspunsul ca să putem să dăm drumul la măsuri”, a declarat Daniel Constantin pentru Agerpres.

    Ministrul agriculturii a adăugat și că vrea să deschidă cât mai repede măsura de finanțare a mediului rural. ”Cum a fost măsura 322 din actualul PNDR. Avem în continuare nevoie de canalizare, de apă, de drumuri, care trebuie făcute cât mai repede. Vrem să dăm drumul la cele 370 de milioane de euro pentru organizațiile de udători ca să înceapă reabilitarea sistemelor de irigații. Sunt condiții mult mai bune și fermierii așteaptă să deschidem măsura de investiții în exploatații agricole, măsura 121. Acolo finanțările pot ajunge și până la 90% parte nerambursabilă și atunci de aceea cred că nu s-au îngrămădit foarte tare la măsura pe care am deschis-o în luna mai, pentru că așteaptă noul PNDR cu condiții mult mai relaxate”, a încheiat Daniel Constantin.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie”

    Ultimele știri

    APIA confirmă noul val de plăți la subvenții. Schemele care se achită acum fermierilor la nivel național Apele Române – replică dată lui Gigi Nețoiu: Ferma funcționa fără acte de reglementare, Alerte ANM: ploi, polei și apoi ninsori cu viscol. Vânt puternic, strat de zăpadă de până la 20 cm Raport ANF privind reziduurile de pesticide: Roșiile – legumele la care s-au găsit cele mai multe probleme Bayer, la un pas de a rezolva problema glifosatului. Peste 7 miliarde de dolari pentru încetarea litigiilor