• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Avans APIA 2023. Ultimii fermieri la plată pentru prima tranșă din subvenții

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Avans APIA – noi informații despre plăți. O directoare din cadrul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a anunțat care sunt beneficiari de subvenții vor primi ultimii banii la prima tranșă din subvențiile agricole aferente acestui an.

    Veronica Topor, director executiv APIA Hunedoara, a anunțat că fermierii care s-au aflat în eșantionul de control vor primi ultimii avansul din subvenții.

    Citiți și: Avans subvenții 2023. APIA: În momentul de față nicio plată nu este întârziată

    Fermierii care primesc ultimii avansul APIA din subvenții

    Șefa APIA Hunedoara a anunțat că beneficiarii subvențiilor au început să încaseze sumele care li se cuvin la prima tranșă din plățile directe. Autorizarea plății avansului APIA a început din 16 octombrie, însă abia din 3 noiembrie beneficiarii au primit banii în cont. Conform directoarei APIA, fermierii care se află în eșantionul de control mai au de așteptat până când vor fi autorizați la plată.

    „Din 15.803 fermieri care au depus cerere în campania 2023, avem un număr de 4.452 de fermieri autorizați la plată cu decizie și cu ordine de plată introduse în bancă. Urmează în perioada următoare să fie toți autorizați la plată, în afară de cei care sunt eșantionul de control pe teren, adică un număr de 458, care vor primi banii un pic mai târziu. Dar, până la data de 30 noiembrie, toți fermierii vor intra în plată”, a declarat Veronica Topor, director executiv APIA Hunedoara, conform Zvj.ro.

    Citiți și: Start plăți subvenții animale. APIA poate plăti avansul la bovine, ovine și caprine – cuantumuri

    Schemele la plata APIA, pentru subvențiile în avans

    Șefa APIA, Veronica Topor, a mai spus că fermierii primesc subvenții pe teren dar și pentru sectorul zootehnic.

    “Vorbim aici despre subvenții pe teren pentru toate ecoschemele și schemele pe care le-au accesat și pentru sectorul zootehnic, ovine, bovine și caprine”, a mai adăugat Veronica Topor, director executiv APIA Hunedoara.

    Puțin peste 28% din fermierii înscriși în campanie din județul Hunedoara au banii în conturi, restul de 72% urmează să îi primească până la finalul lunii noiembrie.

    APIA acordă avansuri în cuantum de 70% din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) pentru plățile directe și de 85% din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR) pentru măsurile delegate. Plăţile pentru intervențiile finanțate din FEGA se fac în lei, la cursul de schimb valutar de 4,9735 lei/euro, iar plăţile pentru măsuri finanțate din FEADR la cursul de schimb valutar de 4,9495 lei/euro.


    Te-ar mai putea interesa

    Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești

    Ultimele știri

    Comisia Europeană a prelungit interdicția pentru exportul de ovine și caprine din România! „Nu știm ce vom face cu laptele după 1 august”. Apel disperat al micilor fermieri Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale