• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Carmen Avram – o nouă victorie la Bruxelles pentru creșterea subvențiilor APIA!

    agrointeligenta.ro

    Amendamentul propus de europarlamentarul Carmen Avram, prin care solicită încetarea discriminării la adresa fermierilor români și aducerea subvenţiilor lor la nivelul celor din Vestul Europei, a fost preluat în rezoluția privind criza fertilizatorilor, adoptată joi, 16 februarie 2023, în Plenul Parlamentului European.

    E o victorie în bătălia dusă, de peste un deceniu, de către agricultorii din România și din alte state estice și baltice, pentru a deveni egali în drepturi cu omologii din Vest. Multe alte apeluri similare au fost ignorate sau respinse la vot, în decursul timpului, deși subvenţiile fermierilor români sunt sub media europeană. Rezistența e de ordin politic și vine din partea câtorva state occidentale.

    „Acest deziderat, de mult promis şi niciodată respectat, a devenit un soi de «Schengen al agriculturii». Şi cred că discriminarea unor parteneri de nădejde trebuie să înceteze o dată pentru totdeauna”, a cerut Carmen Avram, în Plenul Parlamentului European.

    Rezoluţia reprezintă răspunsul Parlamentului la propunerea Comisiei Europene de a concepe o strategie europeană pentru asigurarea îngrășămintelor necesare producției agricole. Fermierii europeni, în general, și cei estici, în special, au fost grav afectați de un cumul de crize, mulți – mai ales din România – ajungând în situația disperată de a-și regândi sau chiar închide afacerile. În plus, fermierii români au fost loviți de importurile de cereale din Ucraina, care au dus la scăderea prețurilor și la imposibilitatea de a mai fi vândute grânele românești.

    Intervenția europarlamentarului Carmen Avram în Plenul Parlamentului European poate fi urmărită aici:

    Te-ar mai putea interesa

    Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist

    Ultimele știri

    Oierii, replică dură pentru șeful ANSVSA: „Înainte să arătați cu degetul spre crescători, analizați propriul sistem” Sfaturile unui analist pentru fermierii care se confruntă cu probleme financiare Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Exporturile de ovine ar putea fi deblocate. Șeful ANSVSA, Alexandru Bociu: „Vom reveni pe podium” Cutremur la DSVSA Brăila! Conducerea, demisă după controlul ANSVSA. Bociu: „Este un hub al samsarilor”