• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Incendiu în gospodăria unui mic fermier. Au ars 3 tone de cereale și 12 animale

    Roxana Dobre -

    Gospodăria unui mic fermier a ars duminică, cauza probabilă a focului fiind un cablu defect care a produs un scurtcircuit. În urma incendiului au pierit 12 animale dar și 3 tone de cereale care erau depozitate într-o anexă. Din fericire nu s-au înregistrat pierderi de vieți omenești.

    Pompierii militari arădeni au fost solicitați astăzi, duminică – 23 iulie să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească din localitatea Peregu Mic. Forțele de intervenție au reușit să stingă incendiul dar focul omorâse deja 12 animale și distrusese 3 tone de cereale, care se aflau depozitate în gospodărie, potrivit criticarad.ro.

    Citiți și: Incendiu uriaș în ferma lui Ionuț Olteanu. Peste 50 ha de rapiță s-au făcut scrum!

    Incendiu provocat de un scurtcircuit la un cablu defect

    În incendiu au ars 12 porci și purcei

    La sosirea echipajelor de intervenție incendiul se manifesta prin ardere generalizată la nivelul întregii anexe gospodărești – construită din lemn, ce avea rol de adăpost pentru animale, pe o suprafață de aproximativ 500 de metri pătrați cu posibilitate de propagare la casă.

    Pompierii militari arădeni au localizat și lichidat incendiul în limitele găsite, limitând astfel extinderea flăcărilor la casă, intervenția fiind îngreunată de prezența materialelor combustibile din anexă.

    În urma incendiului au ars: anexa în totalitate, aproximativ 3000 kilograme de cereale și 12 animale (porci și purcei).

    Citiți și: Utilaje agricole, cereale și semințe, mistuite într-un incendiu la o fermă!

    Cauza incendiului: un curtcircuit electric, produs de un cablu cu defecțiuni

    Pentru misiune au fost alocate forțe și mijloace din cadrul Detașamentului de Pompieri Arad cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, încadrate cu 12 subofițeri.

    În sprijinul forțelor au intervenit și pompierii voluntari ai SVSU Peregu Mare.

    Din fericire, nu s-au înregistrat victime omenești. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind scurtcircuitul electric, produs de un cablu cu defecțiuni din interiorul anexei.


    Te-ar mai putea interesa

    Cu ce stropim trandafirii contra afidelor, păduchii verzi ai rozelor! AFM: Înscrierile în programul Rabla pentru Tractoare încep de luni, 12 mai. Fermierii – finanțați în ordinea cererilor Primăriile – controale la fermierii care primesc subvenții APIA pentru pășune

    Ultimele știri

    O familie de fermieri din Teleorman mai are de aplicat un singur produs la rapiță pentru o mai bună polenizare și fertilizare a florilor Rabla pentru Tractoare – anunț de ultimă oră de la șeful AFM pentru fermieri! Vreme rece în pragul verii! Meteorologii anunță frig, brumă și vânt puternic în toată țara