• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Premierul Victor Ponta, în glumă: „Sper să nu fie nevoie să învățăm irlandeză pentru a avea acces la măsurile europene legate de agricultură”

    agrointeligenta.ro -

    Prim-ministrul Victor Ponta le-a mulţumit astăzi fermierilor români pentru dezvoltarea sectorului agricol, foarte important pentru economia naţională. În cadrul conferinţei naţionale „Ferma de familie – nucleu al agriculturii” de miercuri, Ponta a vorbit despre provocările depăşite de agricultori, ajutând ţara „să producă tot ceea ce românii au nevoie, să putem să exportăm mai mult decât importăm”.

    „Politica guvernamentală nu se poate face doar impunând ceva de la București, ci prin dialog și capacitatea de înțelegere a ceea ce este nevoie. Cred că în anii ce urmează acest dialog să fie baza tuturor deciziilor”, a mai spus Victor Ponta.

    Referitor la relaţiile pe care România le va avea în continuare cu Comisia Europeană şi cu responsabilii pe agricultură, premierul a făcut referire la schimbarea comisarului de resort, locul lui Dacian Cioloş urmând a fi luat de irlandezul Phil Hogan. „Sper să nu fie nevoie să învățăm irlandeză pentru a avea acces la măsurile europene legate de agricultură, pentru că în ultimii cinci ani ne-am simţit mai bine cu limba română”, a glumit Victor Ponta.

    Revenind apoi la situaţia internă, premierul a punctat că nu mai există nici o ședință de Guvern  în care pe ordinea de zi să nu fie cinci-şase proiecte care vizează sectorul agricol, iar discuţiile cu fermierii sunt foarte importante pentru funcţionarea sectorului agricol. „Dacă pe 16 octombrie, așa cum mi-a promis Ministerul (Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, n.r.) putem să plătim la timp plățile directe, asta înseamnă că toți cei car au nevoie acum de acești bani au primit ce aveau nevoie.

    Toate eforturile financiare sunt făcute pentru că tot ceea ce am investit în agricultură ne-a adus mult mai mult înapoi. În continuare, tot ceea ce ține de sprijinul guvernamental vom face. Vreau să mulțumesc celor din industria de panificație pentru că proiectul pilot de reducere a TVA s-a dovedit a fi de succes, iar la un an de zile ne-am dat seama că este corect.”, a declarat Victor Ponta, subliniind că „încpeutul a fost greu”, dar că lucrurile au intrat pe un drum bun.  „Cei care spuneau, ca și noi, că, reducând TVA pentru produsele agricole, în final avem mai puțină evaziune fiscală, avem mai mult sprijin pentru cei care sunt corecți și declară toate produsele și chiar încasări suplimentare s-a dovedit corect. Aceasta este baza de la care putem porni la reducerea TVA pentru alte produse, la produsele de carne, la fructe și legume. Adică acolo unde în continuare evaziunea fiscală nu este doar efectul unei dorințe de îmbogățire, ci este, la un moment dat, un mijloc de supraviețuire, ceea ce cred că trebuie să îndreptăm”, a mai spus Ponta.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Dragoș Ivan, SEEFCO: Ureea va crește la 3.600-3.700 lei în următoarele 2 săptămâni. Cel mai bun preț, cu 3-4 luni înainte de sezon Vremea se schimbă radical. Anunțul meteorologilor pentru toate regiunile

    Ultimele știri

    Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Ziua decisivă din disputa de 428 de milioane de lei pentru lucrările de irigații din Olt și Teleorman Fiecare hectar cultivat cu BC Kekec, hibrid de porumb de la Rodbun, aduce satisfacții Erbicidul Omnera® – soluția completă pentru controlul buruienilor din culturile de cereale păioase Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea