• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • După România, fermierii moldoveni țintesc cel mai mare consumator de produse ecologice: Germania

    agrointeligenta.ro

    În timp ce cifrele arată că importul de produse moldovenești a crescut pe piața din România, fermierii de dincolo de Prut se pregătesc să intre puternic pe piața bio din Europa. Germania, țara în care anual se raportează vânzări de produse ecologice în valoare de 7 miliarde de euro are porțile deschise pentru legumele, brânzeturile sau mierea moldovenească.

    Demersul fermierilor moldoveni este susținu de voci puternice din Germania, printre care doctorul în ştiinţe şi profesorul universitar Ulrich Köpke, de la Institutul pentru Agricultură Ecologică din Bonn.

    „În perioada 2010-2012, pe piaţa noastră s-au vândut produse în valoare de peste 7 miliarde de euro, ceea ce reprezintă 30% din volumul pieţei europene. Dar, Germania nu este numai un producător mare. Noi importăm foarte multe produse ecologice din întreaga lume cum ar fi, de exemplu, cartofi din Kazahstan sau mere din Argentina. Astfel, cu mare uşurinţă am putea importa şi produse bio din Moldova. Sigur, dacă ele vor corespunde cerinţelor”, a declarat pentru IPN Ulrich Köpke, care de mulţi ani face cercetări domeniul pieţei produselor ecologice.

    În timp ce autorităţile de la Chişinău caută soluţii pentru a reduce pierderile cauzate de embargoul impus de Rusia, piaţa de produse din Germania ar putea fi o soluţie de ieşire din criză, consideră profesorul de la Institutul pentru Agricultură Ecologică din Bonn. „Noi avem un potenţial mare deoarece consumatorii de aici înţeleg tot mai mult că produsele bio sunt naturale. Eu cred că produsele din Moldova la fel se vor bucura de succes”, spune doctorul Ulrich Köpke.


    Te-ar mai putea interesa

    România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%”

    Ultimele știri

    Lege în Parlament pentru o nouă subvenție APIA în agricultură! Tanczos a găsit soluția pentru subvențiile promise fermierilor! Fermierul Alexandru Popa este susținut de ”aripa Veștea” pentru Ministerul Agriculturii Legea pentru subvenția de 68 de euro pe cap de bovină: condiții, termene, plăți Florin Stănică, ASAS: Vreau să aducem ”acasă” trei institute, printre care și INCDA Fundulea