• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Principalii dăunători ai culturii de rapiță și-au făcut apariția în câmp!

    agrointeligenta.ro

    Gândacul lucios (Meligethes aeneus) a apărut în cultură de rapiță încă din a două parte a lunii martie, cu o lună mai repede decât este menționat în manualele de entomologie agricolă. Între timp, în lanurile de rapiță și-au făcut apariția și gărgărița silicvelor (Ceuthorynchus assimilis), dar și gândacul păros (Epicometis hirtă).

    Ce este de făcut în acest caz? Efectuarea de sondaje în câmp pentru stabilirea momentului optim al efectuării tratamentelor.

    Când se realizează combaterea gândacului lucios din lanurile de rapiță

    Combaterea gândacului lucios din lanurile de rapiță se realizează dacă se înregistrează densități mai ridicate față de pragul economic de dăunare (PED – 1 adult/plantă, când rapița este în faza de muguri florali uniți, respectiv 2-3 adulți/plantă când rapița este în faza de muguri florali separați și pedunculii florali sunt alungiți).

    În cazul gărgăriței silicvelor, se recomandă efectuarea tratamentelor când se atinge PED-ul de 1 adult la două plante, iar cultura de rapița se află în fenofazele de înflorit-formarea primelor silicve.

    Specialiștii ALCEDO recomandă aplicarea insecticidului FASTER GOLD 50 EC, în doză de 0,1 l/ha, respectând un interval de 14-21 de zile între tratamente.

    Mai multe detalii despre FASTER GOLD 50 EC: https://alcedo.ro/produse/faster-gold-50-ec/


    Te-ar mai putea interesa

    Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor”

    Ultimele știri

    “Am cererea autorizată din 18 mai. Când intră subvențiile?” Răspunsul dat de șeful APIA! Pagubă de 8.000 euro pentru un fermier care și-a lăsat tractorul parcat în spatele casei Zantara® 216 EC, fungicidul de la FMC care poate fi aplicat atât pentru a controla bolile foliare, cât și pentru bolile spicului la grâu și orz Ziua Porților Deschise la SCDA Mărculești – 4 iunie: Cele mai bune soiuri de grâu pentru Bărăgan, loturi demo pe 114 parcele! Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi