• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cioban atacat de urs la stână. Câinii i-au salvat viața

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Un incident grav a avut loc în județul Mureș unde un cioban a fost la un pas de a fi sfâșiat de urs. Crescătorul de oi se afla pe câmp când a văzut animalul sălbatic, a încercat să fugă și să se cațăre într-un copac, însă ursul l-a prins de un picior. Câinii de pază au fost cei care au alungat animalul sălbatic.

    Un crescător de ovine din Sovata, județul Mureș a fost atacat marți, 11 aprilie de urs. Ciobanul se afla pe pășune cu oile și a văzut că un urs se apropie de turmă și a încercat să se ascundă într-un copac. Din nefericire, animalul sălbatic a reușit să îl prindă din urmă.

    ”A venit direct acolo, în zona unde era el cu oile. El așa zice că a vrut să se ferească și a fugit din calea ursului. Ursul s-a dus după el, adică a fugit după el. El a încercat să se cațăre într-un copac. A fost ajutat de câini, a precizat un medic de pe ambulanță, potrivit Antena3.ro.

    Citiți și: Garduri electrice gratuit – subvenție nouă prin AFM. Termene, condiții, plăți

    Cioban atacat de urs la o stână din Mureș

    Câinii i-au salvat viața

    Viața ciobanului a fost salvată de câinii de pază ai stânei, care au alungat până la urmă ursul. Bărbatul a suferit multiple leziuni la piciorul stâng și a fost transportat în stare stabilă la spitalul din Târgu Mureș.

    ”A fost adus în serviciul de urgență un pacient în vârstă de 35 de ani de la Sovata. Un cioban la stână a fost atacat de un urs. Din fericire, a reușit să se cațere într-un copac acest pacient. A suferit doar plăgi mușcat la nivel de membru inferior stâng. Este sub investigații imagistice”, a spus Liana Zaharia, medic primar.

    Familia ciobanului cere autorităților să ia măsuri 

    Acum familia cere autorităților să ia măsuri cu privire la animalele sălbatice din zonă. ”Totuși, ziua mai are să nu pot să umbli afară cu animale. Copilul ăsta este distrus efectiv. De la 3 ani, muncește, are oile lui puține, dar nu se poate face nimica? Viața unui om este mai decât viața unui urs”, a spus o rudă a ciobanului.

    Te-ar mai putea interesa

    Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă” Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness Subvenția de 15 euro/familia de albine, blocată la Bruxelles! ACA: „Este o lovitură foarte mare pentru apicultură” Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România

    Ultimele știri

    Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii. Blocajele din Rusia și Ucraina au ridicat prețurile din portul Constanța Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Oierilor li s-au promis trei ajutoare noi și despăgubiri pentru pășuni. Fermierii renunță, pentru moment, la un nou protest Fost ministru: Cerealele românești nu mai au loc în silozuri din cauza blocajelor feroviare East Grain intră pe piața dronelor agricole și preia 51% din compania care operează Riagro