• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Petre Daea: Importurile din Ucraina vor fi suspendate până pe 5 iunie, cu posibilitate de prelungire

    agrointeligenta.ro -

    Comisia Europeană a anunţat, vineri seara, că Polonia, Ungaria, Slovacia şi Bulgaria vor renunţa la măsurile unilaterale pe care le-au luat din cauza importurilor de cereale din Ucraina, urmând să vină imediat cu măsuri comune pentru toate cele cinci state, inclusiv pentru România, a declarat ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Petre Daea.

    ”Comisia Europeană a anunţat că cele patru ţări renunţă la măsurile unilaterale pe care le-au luat, dar şi că va veni imediat cu măsuri comune pentru cele cinci state, interzicând importul, aşa cum am propus, pentru patru produse, respectiv pentru grâu, porumb, floarea-soarelui şi rapiţă. Importurile vor fi suspendate până la data de 5 iunie, urmând a se analiza ulterior prelungirea acestei decizii, în funcţie de situaţie”, a subliniat Petre Daea în cadrul unei declarații de presă acordată Agerpres.

    Ministrul Agriculturii, Petre Daea

    100 de milioane de euro, sprijin pentru fermieri

    Nu în ultimul rând, Comisia va mai aloca 100 de milioane de euro, pentru sprijinirea ţărilor celor mai afectate de importurile de cereale din Ucraina.

    În urmă cu două zile, ministrul Agriculturii, Petre Daea, a declarat că în cadrul Consiliului AgriFish de la Luxemburg s-a decis ca România să fie protejată prin decizia Comisiei Europene de interzicere a importurilor de grâu, porumb, rapiţă şi floarea soarelui din Ucraina, urmând să primească suma cuvenită pentru a fi acordată fermierilor afectaţi.

    De asemenea, şeful MADR a susţinut că România nu va primi cea mai mică sumă din fondurile de 100 de milioane de euro, pentru că formula de calcul ”s-a schimbat în bine”.

    Primele fonduri, de 56,3 milioane de euro, au fost alocate recent de Comisia Europeană pentru compensarea pierderilor economice datorate creşterii importurilor de cereale şi oleaginoase venite din Ucraina şi limitarea impactului dezechilibrelor pieţei, României revenindu-i însă cea mai mică sumă, respectiv 10,05 milioane de euro.

    Fondurile extrem de mici alocate României au adus nemulţumiri în rândul fermierilor români care au solicitat un mecanism real de sprijin pentru agricultori, în urma tranzitului cerealelor din Ucraina, care le-a adus pagube de sute de milioane de euro.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Constructorii care se luptă pe contractul de 200 de milioane de euro pentru 23 de kilometri din Canalul Siret-Bărăgan Plata de 100 euro/ha, la APIA. Termene limită, documente obligatorii Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial Micii fermieri care pierd subvenția din cauza primăriei: ”Se vor număra cererile pe degete” După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne

    Ultimele știri

    MADR: Nicio primărie nu poate modifica și condiționa accesul la o schemă de ajutor de minimis! Agra Asigurări – profil de companie: ”Ne mândrim să fim lideri pe piața asigurărilor agricole din România” Producătorii români de flori – sabotați de un mare retailer. Ion Călin: Au pus la ofertă buchetul de trandafiri la 1 leu! 13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat Fermier: M-am trezit cu subvenția APIA tăiată și terenurile trecute la alt beneficiar!