• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Vin despăgubirile de secetă! Sorin Moise: OUG va intra în ședința de Guvern de săptămâna aceasta

    Oana Timar – Agrointeligența

    În urma scrisorii deschise adresate săptămâna trecută de către Alianța pentru Agricultură și Cooperare premierului Nicolae Ciucă cu privire la despăgubirile de secetă, proiectul de ordonanță de urgență se va afla pe masa ședinței de Guvern din această săptămână. Anunțul a fost făcut de Sorin Moise, secretar de stat în Ministerul Agriculturii, în cadrul emisiunii Agrostrategia de astăzi, marți – 23 mai.

    Invitat în cadrul emisiunii Agrostrategia de pe TVR 1, Sorin Moise a venit cu vești noi despre plata despăgubirilor de secetă pentru culturile de primăvară de anul trecut: porumb, floarea-soarelui, soia și mazăre. Conform oficialului din MADR, actul normativ a primit toate avizele necesare și va intra în ședința de Guvern din această săptămână, având mari șanse să fie și adoptat în ultima întâlnire condusă de Nicolae Ciucă, înainte ca acesta să își depună mandatul de premier.

    ”Proiectul de ordonanță de guvern a fost publicat pe site–ul Ministerului Agriculturii. La momentul actual, are toate avizele luate și va fi masa Guvernului la ședința din această săpătmână. Dacă va trece sau nu, vom avea vești. El merge exact în forma în care a fost postat. Eu din câte știu, actuala coaliței de Guvernare, așa cum a promis și a realizat tot ce a promis până acum, cred că se va ține de cuvânt”, a declarat astăzi, marți – 23 mai, Sorin Moise în cadrul emisiunii Agrostrategia, o coproducție TVR și Agrointeligența – AGROINTEL.RO

    Secretarul de stat din MADR  a precizat și că nu vor fi probleme cu plata despăgubirilor întrucât ”există sumă bugetată”.

    ”Suma 1.000 de lei maxim pe hectar, procentul de despăgubire, de la 30% la 100%. 1.000 de lei pentru 100%. S-a schimbat tabelul ca să nu mai fie discuții”, a mai precizat Moise făcând referire la modul în care s-au calculat plățile pentru despăgubirile achitate anul trecut pentru culturile de toamnă, și unde gradul de calamitate s-a aplicat de două ori plafonului maximal, în defavoarea agricultorilor.

    Citiți și: Despăgubiri de secetă 2023 la culturile de primăvară – 1.000 lei/ha. Condiții, termene, plăți

    Despăgubirile de secetă, deblocate în urma solicitării Alianței pentru Agricultură și Cooperare către premierul Ciucă

    Vă reamintim că săptămâna trecută, pe 17 mai, Alianța pentru Agricultură și Cooperare (AFF, Federația PRO AGRO, LAPAR, UNCSV) a transmis premierului României, Nicolae Ciucă, o scrisoare în care fermierii i-au cerut să își respecte promisiunile asumate și să dea drumul la plată despăgubirilor la culturile de secetă. Solicitarea a fost înregistrată oficial la Palatul Victoria, iar ca urmare a acestui demers, se pare că Guvernul a decis să pună pe ordinea de zi actul normativ așteptat de agricultori.

     

     


    Te-ar mai putea interesa

    Primele loturi carne de pui importate din Brazilia prin acordul Mercosur – contaminate cu Salmonella! Șeful APIA – anunț pentru fermieri. Subvențiile care s-au plătit în această săptămână Fermierii români, susținuți să treacă la îngrășămintele cu emisii reduse de carbon Tractorul de 10.000 de euro, în România! Utilajele agricole Tavol, exclusiv la MoldAgro Expo 2026 România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească!

    Ultimele știri

    Polonia a atacat acordul UE-Mercosur la Curtea de Justiție a Uniunii Europene Plata subvențiilor, prioritizată. Noi ajutoare de la Guvern pentru fermele de vaci, porci și legume Un nou jucător în agricultură: casele de insolvență. Florin Constantin, AGXecutive: ”Sunt un rău necesar” ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri Plăți APIA 2026. Subvențiile care intră de săptămâna aceasta în conturile fermierilor