• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Legea piețelor a fost promulgată de Băsescu. Va intra în vigoare în luna noiembrie

    agrointeligenta.ro -

    Noua lege a piețelor care aduce reglementări privind vânzarea produselor agricole în piețe va intra în vigoare în luna noiembrie, a dat asigurări ministrul secretar de stat Daniel Botănoiu. Acesta a spus că legea a trecut de Președinție și va intra în vigoare în cursul lunii noiembrie.

    După ce a fost aprobată de Parlament, Legea Piețelor a trecut și de președintele Traian Băsescu și mai așteaptă doar normele de aplicare pentru a putea deveni funcțională.

    „Legea privind reglementarea pieței produselor agricole a fost promulgată de președintele României. În cel mult 30 de zile, Ministerul Agriculturii, împreună cu Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, va emite normele metodologice de aplicare și tipizatele, astfel încât legea să devină funcțională până la finele lunii noiembrie”, a declarat Botănoiu, citat de Agerpres.

    Mult așteptata Lege a piețelor a fost adoptată  la începutul lunii octombrie în Camera Deputaților – for decizional, fiind trimisă președintelui Traian Băsescu spre promulgare. Actul normativ prevede noi reguli pentru fermieri printre care noi condiții și o formă actualizată a atestatului de producător, carnete în care vor fi trecute toate vânzările, dar și obligația autorităților de a aloca cel puțin 40% din totalul spațiilor din piețe pentru producătorii agricoli.

    Noile atestate de producător vor conține date complete despre fermier, de la nume, până la suprafața cultivată, efectivul de animale și denumirea produselor. Valabilitatea atestatului este de un an, cu vizare semestrială prin aplicarea ștampilei și semnăturii primarului comunei, orașului, municipiului, sectorului Capitalei, după caz.


    Te-ar mai putea interesa

    Raport USDA august 2025. Producția de porumb a României, estimată la 7,7 milioane de tone, în scădere din cauza secetei O vacă din Brazilia a stabilit un nou record mondial la producția de lapte: 343 de litri în trei zile Oierul Ioan Suciu: ”Produsele tradiționale nu se negociază! Nu îți convine prețul, nu cumperi”

    Ultimele știri

    Vremea se schimbă radical! ANM a emis un val de alerte pentru furtuni și ploi abundente Rețeta de pesto cu busuioc proaspăt de grădină Celebrul chef Adi Hădean a refuzat să facă reclamă legumelor de import: ”Sunt cu ochii pe voi, fomiștilor”