• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un bărbat a murit după ce tractorul pe care îl conducea s-a răsturnat

    agrointeligenta.ro

    Un bărbat a murit după ce tractorul pe care îl conducea s-a răsturnat într-o pantă. Medicii ajunși la fața locului au făcut tot ce se putea pentru a-i salva viața, dar eforturile au fost în zadar.

    Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit ieri, duminică – 28 mai, în cazul unei persoane prinse sub un tractor pe raza localității Panticeu.

    „La fața locului s-au deplasat două autospeciale cu modul de descarcerare și un echipaj SMURD. Din păcate, în momentul sosirii echipajelor operative, bărbatul în vârstă de aproximativ 40 de ani prezenta traumatisme incompatibile cu viața”, informează ISU Cluj.

    Victima avea 46 de ani

    Accidentul s-a petrecut în cursul dimineții, cu puțin înainte de ora 11:00. Polițiștii au fost atunci solicitați în cazul unui bărbat prins sub un tractor, pe un teren viran din proximitatea localității Panticeu.

    „Din primele cercetări efectuate la fața locului, polițiștii au constatat că în timp ce se deplasa cu tractorul pe un sector de drum în pantă, de pe un teren viran aflat în proximitatea localității Panticeu, bărbatul de 46 ar fi scăpat utilajul agricol de sub control, răsturnându-se”, informează IPJ Cluj.

    Din nefericire, în urma evenimentului, medicii au constatat decesul acestuia. În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă.

    În ultimii ani, numărul accidentelor cu tractorul a crescut. Cele mai grave sunt cele în care mașina agricolă nu este dotată cu cabină. În aceste situații, răsturnarea este de cele mai multe ori fatală pentru persoana care operează tractoru.

    Te-ar mai putea interesa

    Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge APIA a început plata subvenției anuale de 100 de euro pe hectar. Termen final: 31 august Document MADR: 333 lei/ha – cuantum maxim la despăgubirile de secetă la porumb și floarea-soarelui Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare

    Ultimele știri

    Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Senatorul Sorin Moise a susținut modificările cerute de fermieri în Strategia biodiversității. Amendamentele – votate! Tehnologia care injectează îngrășământul direct la rădăcină. Farmorganix aduce în România utilajele Duport Liquiliser pentru fertilizare de precizie Presiunea asupra Guvernului crește: și industria furajelor cere modificarea Strategiei pentru Biodiversitate Zilele prunului – pe 6 august, la ICDP Pitești-Mărăcineni. Fermierii sunt invitați să descopere cele mai noi soiuri și tehnologii pentru cultura prunului