• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • S-a votat în Parlamentul European! Subvenții APIA mai mari pentru fermierii români!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Un amendament privind creșterea subvențiilor pentru pentru fermierii români a fost votat astăzi în Parlamentul European (PE). Inițiativa este susținută de mai mulți europarlamentari români și prevede egalizarea plăților cu subvențiile primite de producătorii agricoli din Vest.

    Parlamentul European a votat astăzi, miercuri – 14 iunie, un amendament care prevede creșterea subvențiilor pentru fermieri, cu 333 de voturi pentru și 241 împotrivă. Amendamentul a fost depus de eurodeputata Carmen Avram și este susținut prin 83 de semnături de majoritatea delegației României. Printre eurodeputații care au semnat inițiativa se află Dan-Ştefan Motreanu, Daniel Buda, Victor Negrescu, Eugen Tomac etc.

    Raportor pentru amendamentul privind egalizarea subvențiilor este Marlene Mortler.

    Citiți și: Carmen Avram a depus la Bruxelles un amendament pentru majorarea subvențiilor. Votul decisiv – mâine!

    Vot pentru egalizarea subvențiilor, în Parlamentul European

    Se cere egalizarea subvențiilor pentru fermieri 

    În amendamentul votat astăzi de Parlament se cere Consiliul European  să ia în considerare, în contextul revizuirii cadrului financiar multianual, accelerarea procesului de aliniere a sprijinului PAC (subvenții n.r) la media UE, ”pentru a-i capacita pe fermierii din statele membre în care acest proces nu a fost încă finalizat să facă față provocărilor actuale”.

    Carmen Avram a susținut într-un comunicat remis ieri, marți – 13 iunie, că odată votat, amendamentul ar deveni foarte relevant în contextul în care, curând, se va discuta la Bruxelles revizuirea bugetului multianual al UE.

    Citiți și: De ce fermierii români au subvenții mai mici decât alți fermieri din UE. Răspunsul unui oficial DG AGRI

    Carmen Avram a solicitat parlamentarilor europeni să voteze pentru mărirea subvențiilor fermierilor români

    Carmen Avram a îndemnat la solidaritate și a cerut colegilor europarlamentari să voteze pentru creșterea subvențiilor. În comunicatul remis presei, eurodeputata a arătat că prin votul amendamentului se consolidează pentru a treia oară poziția Parlamentul European în favoarea creșterii subvențiilor pentru fermierii din România.

    Celelalte două voturi pozitive au avut loc, tot la inițiativa europarlamentarului Carmen Avram, la începutul acestui an. Această susținere a fost manifestată în cadrul rezoluției privind disponibilitatea și accesibilitatea prețurilor îngrășămintelor.


    Te-ar mai putea interesa

    Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! Subvenția APIA pentru viței. Plata pe cap de tăuraș la îngrășare ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale

    Ultimele știri

    Deputat: APIA a semnat! Fermierii pot lua credite de la bănci cu subvenția Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Piața îngrășămintelor în 2026: scumpiri accelerate, risc de penurie și decizii tot mai dificile pentru fermieri Măsură extremă pentru un fermier care fertiliza! Dosar penal și amendă de 15.000 lei! ”Pe o rază de 50 de kilometri nu se găsea motorină”. Anunțul ministrului Tanczos Barna pentru fermieri