• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Legea arendei a fost atacată la Curtea Constituțională de parlamentarii Forța Dreptei și USR!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Legea arendei a fost atacată la Curtea Constituțională a României (CCR) de parlamentarii din Forţa Dreptei, partidul fostului premier Ludovic Orban, şi de ai Uniunii Salvați România (USR). Aceștia au sesizat, marţi modificările aduse Codului civil referitoare la regimul arendei, susţinând că aceste reglementări afectează dreptul de proprietate privată.

    Forţa Dreptei, partid din care face parte și fostul ministru al Agriculturii, Adrian Oros, a transmis astăzi, marți – 20 iunie, un comunicat în care anunță că, împreună cu USR, a sesizat CCR pe marginea Legii Arendei, proiect care a fost aprobat de Parlament, pe 13 iunie. Parlamentarii justifică faptul că propunerea legislativă care face obiectul sesizării CCR instituie o perioadă minimă obligatorie a contractelor de arendă, de şapte ani, ”condiţie fără de care eventualele contracte urmează să fie declarate ilegale”.

    ”Acest lucru reprezintă o restrângere a exerciţiului dreptului de proprietate, în sensul în care cei care deţin proprietăţi pe care doresc să le dea în arendă nu vor mai putea decide în legătură cu respectiva proprietate, de la an la an, în funcţie de beneficiile obţinute”, se precizează în comunicat.

    Citiți și: Legea arendei a fost adoptată de Parlament! Contractele de arendă – pe o perioadă minimă de 7 ani!

    Forţa Dreptei şi USR au sesizat la CCR modificările aduse Codului civil referitoare la regimul arendei

    Ce contestă parlamentarii de la Forța Dreptei și USR la CCR 

    Parlamentarii Forţa Dreptei şi ai USR argumentează că este inadmisibilă impunerea ca efect al termenului de şapte ani a unui drept de preemţiune pentru achiziţia terenului pe aceeaşi perioadă, precum şi permiterea schimbului de terenuri dintre arendaşi, fără a exista condiţia acordului proprietarului.

    ”Mai mult decât atât, prin efectul acestei legi, piaţa agricolă va fi blocată în privinţa noilor fermieri care vor dori să ia în arendă terenuri, consecinţa fiind o şi mai mare concentrare a terenurilor agricole în mâinile latifundiarilor roşii”, au mai subliniat aceștia.

    Citiți și: Terenuri în arendă de la ADS. Județele unde suprafețele sunt blocate

    Parlamentari: Constatăm cu dezamăgire că o astfel de reglementare a putut fi adoptată doar cu votul majoritar al parlamentarilor PNL”

    Parlamentarii Forţa Dreptei şi ai USR constată cu ”dezamăgire faptul că o astfel de reglementare, profund anti-liberală, a putut fi adoptată doar cu votul majoritar al parlamentarilor PNL, atât din Senat, cât şi din Camera Deputaţilor”.

    Sesizarea Curţii Constituţionale are în vedere încălcarea prevederilor constituţionale referitoare la proprietatea privată şi regimul acesteia, a principiului egalităţii în drepturi şi a egalităţii în faţa legii, a principiul libertăţii economice şi a libertăţii contractuale a părţilor, precum şi a principiului referitor la proporţionalitatea reglementărilor care restrâng drepturi fundamentale şi a rigorilor impuse de prevederile Constituţiei referitoare la statul de drept.

    Te-ar mai putea interesa

    Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme

    Ultimele știri

    Oierii, replică dură pentru șeful ANSVSA: „Înainte să arătați cu degetul spre crescători, analizați propriul sistem” Sfaturile unui analist pentru fermierii care se confruntă cu probleme financiare Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Exporturile de ovine ar putea fi deblocate. Șeful ANSVSA, Alexandru Bociu: „Vom reveni pe podium” Cutremur la DSVSA Brăila! Conducerea, demisă după controlul ANSVSA. Bociu: „Este un hub al samsarilor”