• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alertă ANM: Caniculă și ploi peste 40 l/mp. Harta județelor afectate

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Meteorologii anunță ploi dar și disconfort termic ridicat și caniculă. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis astăzi, luni – 3 iulie, o alertă cu Cod Galben de instabilitate atmosferică și o informare meteo de caniculă.

    ANM a emis astăzi, luni – 3 iulie, avertizări care prognozează ploi de peste 40 l/mp dar și disconfort termic ridicat, caniculă. Conform meteorologilor, pe arii restrânse se va atinge pragul critic al disconfortului termic și în după-amiaza zilei de luni.

    Citiți și: Covor de gheață în miezul verii! Sătenii au strâns grindina cu lopata!

    Ploi și caniculă la început de săptămână (foto: Auraş Stoichiţa/Furtuni România – Official Meteo Group)

    Cod Galben de ploi, până luni seara

    Intervalul : 3 iulie, ora 12.00 – 3 iulie, ora 21.00
    Fenomene : instabilitate atmosferică;

    În Carpații Orientali și de Curbură, în sudul Moldovei, nordul Munteniei și în Dobrogea, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată. Aceasta se va manifesta prin averse și cu caracter torențial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului (cu rafale de 55…60 km/h), izolat vijelii și grindină.

    În intervale scurte de timp cantitățile de apă vor fi de 20…25 l/mp și izolat de peste 40 l/mp. Județele aflate sub alertă meteo de Cod Galben sunt: Bacău, Brăila, Brașov, Buzău, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Harghita, Neamț, Prahova, Tulcea și Vrancea.

    Județe aflate sub alertă meteo de ploi

    Citiți și: Cum va fi vremea în luna iulie. Caracterizarea meteo pentru cea mai fierbinte lună din an

    Disconfort termic și caniculă până pe 6 iulie

    Fenomene vizate: disconfort termic ridicat, caniculă
    Interval de valabilitate: 4, 5, 6 iulie

    În intervalul menționat disconfortul termic va fi în creștere în regiunile sudice și estice, astfel încât indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și local va depăși pragul critic de 80 de unități. Va fi caniculă, marți (4 iulie) pe arii restrânse în Lunca Dunării și în Bărăgan, iar miercuri și joi (5 și 6 iulie) în cea mai mare parte a Munteniei, vestul Dobrogei și în jumătatea de sud a Moldovei, zone unde temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 36 de grade.

    Potrivit unei note a ANM, în sudul și estul Munteniei și în vestul Dobrogei, pe arii restrânse se va atinge pragul critic al disconfortului termic și în după-amiaza zilei de luni.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Lege nouă: Fermierii pot cere demolarea caselor și blocurilor construite ilegale în apropierea fermelor Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Dimineață geroasă în mai multe județe cu minime de până la -12 grade

    Ultimele știri

    ANTZ bovine 2026 – de la 0,2 euro/cap de vacă la subvenție integrală pe vacile din fermă ANTZ la bovine, ovine și caprine 2026. Cuantumurile care intră la plată în perioada următoare Subvenții APIA 2026 – cuantumurile pentru ANT la hectar. Scădere uriașă la ANT 1 pe teren arabil! AgroReclamații. Crescător de animale: Pierdem pășunea din cauză că APIA nu plătește Agromediu! Ajutorul pentru sectorul de creștere a animalelor – tăiere de peste 20% față de anul trecut!