• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Acordul pentru exportul cerealelor din Ucraina ar putea fi prelungit pe o perioadă de doi ani

    Oana Timar -

    Acordul privind exportul de alimente din Ucraina prin Marea Neagră ar trebui extins, consideră președintele turc Recep Tayyip Erdogan, care a primit săptămâna aceasta, la Istanbul, vizita președintelui ucrainean Volodimir Zelenski.

    În timpul vizitei de lucru a președintelui Ucrainei Volodimir Zelenski în Turcia, au avut loc negocieri între șeful statului ucrainean și președintele Turciei Recep Tayyip Erdoğan. Zelenski l-a felicitat pe Erdoğan pentru realegerea sa ca președinte al Republicii Turcia și i-a mulțumit personal, echipei sale și tuturor cetățenilor turci pentru că au asigurat pacea și securitatea pentru popoarele celor două state.

    ”La întâlnire, liderii celor două state au discutat în detaliu situația din regiunea Mării Negre și Europa în general. Potrivit Președintelui Ucrainei, el și Erdoğan împărtășesc aceeași viziune cu privire la inadmisibilitatea impunerii Ucrainei și Turciei a ceva în regiunea Mării Negre care nu corespunde intereselor celor două națiuni”, potrivit unui comunicat al președinției ucrainene.

    În cadrul conferinței de presă susținute după discuțiile oficiale, cu privire la acordul privind exporturile la Marea Neagră, Erdogan a reamintit că 33 de milioane de tone de alimente au fost transportate prin coridorul cerealelor în cursul anului. ”Acum este foarte important să obținem o prelungire a acordului. Turcia își continuă eforturile în această direcție. Este important să continuăm această inițiativă timp de două-trei luni. În general, încercăm să asigurăm aprovizionarea cu produse pe piețele globale pentru o perioadă de 2 ani. Turcia speră să prelungească Acordul privind cerealele Mării Negre, care expiră pe 17 iulie. Ne vom strădui să extindem coridorul de cereale cu 2 ani”, a declarat președintele Turciei, precizând că țara sa susține în continuare Ucraina și va continua eforturile pentru realizarea păcii între Ucraina și Rusia.

    Zelenski: Rusia se comportă de parcă ar deține toată Marea Neagră

    La rândul său, Volodimir Zelenski a mulțumit părții turce pentru sprijinirea Inițiativei pentru cereale la Marea Neagră și a subliniat necesitatea de a continua să ajutăm lumea împreună să reziste foametei și haosului social în acele țări în care situația securității alimentare este critică.

    „Recent, din păcate, Rusia a blocat foarte mult circulația navelor cu alimente prin coridoarele din Marea Neagră. Rusia se comportă de parcă ar deține toată Marea Neagră, de parcă ar fi stăpâna aici. Națiunile din regiunea noastră avem nevoie de eforturi mai mari pentru a limita ambițiile agresive ale Rusiei și pentru a garanta stabilitatea în regiunea Mării Negre. Securitatea alimentară a multor națiuni din Africa, Asia și Europa depinde de cooperarea noastră aici”, a spus Zelenski.

    Vă reamintim că prezentul acord pentru exportul de alimente la Marea Neagră expiră pe 17 iulie, iar Federația Rusă nu dă semne că este dispusă să accepte o prelungire a inițiativei.


    Te-ar mai putea interesa

    Calendar controale APIA. Fermierii care vor fi verificați de inspectorii agenției de plăți Sfatul unui antreprenor român: ”Aveți grijă de banii pe care îi aveți în cont, investiți prudent” Cum scăpăm de limacși: 5 metode bio pentru combaterea melcilor fără cochilie care atacă cultura de legume

    Ultimele știri

    Ziua Câmpului Merpano s-a consolidat ca fiind cel mai mare eveniment agricol pe vestul țării ANCPI: Cadastru gratuit pentru terenurile care primesc subvenții APIA Lege în Parlament: Ajutor de 15 euro pe familia de albine, pe o durată de 3 ani