• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ferma de oi – afacerea agricolă pe care o tânără a pornit-o cu banii de la nuntă

    agrointeligenta.ro

    Pentru tinerii care vor să înceapă o afacere în agricultură, investiţia iniţială este cea mai mare provocare. Pentru Elena Hariton, însă, această piedică nu a descurajat-o să îşi înfiinţeze o fermă de oi care să-i asigure un trai decent la ea acasă, în satul Costanglia, raionul Cantemir. Pentru a porni acest agribusiness, tânăra din Republica Moldova a folosit banii de la nuntă şi a cumpărat 300 de oi, planul ei fiind să crească efectivul gospodăriei ţărăneşti până la 1.000 de capete.

    „Am hotărât să deschidem afacerea pentru a arăta că Molodva nu e chiar aşa cum o văd oamenii: murdară, săracă şi fără posibilităţi de dezvfoltare. Am decis să dovedim oamenilor că şi în Moldova pot fi realizate lucruri”, a declarat tânăra Hariton, citată de portalul Agrobiznes.md.

    Totuşi, banii de nuntă nu au fost suficienţi pentru a pune pe roate ferma de familie, aşa că femiera din Republica Moldova a accesat un credit dedicat tinerilor antreprenori din sectorul agricol. În total, Elena Harion a reuşit să strângă 735.000 de lei moldoveneşti, adică echivalentul a circa 180.000 de lei româneşti, bani cu care s+au cumpărat cele 300 de oi şi un tractor. Ferma tinerei are în exploatare şi 30 de hectare  + 5 hectare proprietate şi 25 ha luate în arendă, pe care se cultivă hrana necesară creşterii ovinelor.

    În privinţa valorificării produselor sale, Elena Hariton a declarat presei moldoveneşti că brânza este vândută în localităţile limitrofe, iar mieii din primăvară sunt cumpăraţi de persoane fizice care fac exporturi în Arabia Saudită.

    În administrarea fermei de ovine, Elena Hariton este sprijinită de soţul ei.



     

     


    Te-ar mai putea interesa

    O fermă de păsări oferă spre vânzare îngrășământ de găină în cantități mari Subvenții APIA 2026 – perioadele în care se fac controale în ferme Grup Șerban Holding a închis linia de trading de cereale și a disponibilizat 81 de angajați Lege în Parlament: Contracte pentru achiziția produselor direct de la micii fermieri! Fermierii cu terenuri incendiate mai pot încasa subvenții APIA. Cu o condiție!

    Ultimele știri

    Sistemul prin care fermierii vor primi motorină ieftină la pompă. Document MADR! Încă o lovitură pe piața agricolă! Rusia a interzis exporturile de îngrășăminte până pe 21 aprilie Subvenția de bază la APIA. Condiții, plată pe hectar în 2026 Tratament la pomi în martie, înainte de înflorire: produse, aplicare BC 323 – Hibridul de porumb de la Rodbun care-ți pune recolta la dublu