• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Florin Barbu anunță noi măsuri de sprijin pentru fermierii care au avut pierderi

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a anunțat noi ajutoare pentru fermieri. Oficialul guvernamental dă o veste bună fermierilor care sunt afectați de importurile agricole din Ucraina.

    Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a anunțat joi – 20 iulie noi măsuri de sprijin pentru fermierii români, pentru pierderile din 2022. Acesta a dat detalii și despre reuniunea de miercuri din Polonia.

    Citiți și: Document-cheie semnat la Varșovia de ministrul Florin Barbu. Ce prevede pentru fermierii români!

    Florin Barbu la reuniunea de la Varșovia

    Florin Barbu a vorbit despre întâlnirea pe care a avut-o la Varșovia cu cele cinci state care sunt afectate de războiul din Ucraina. Este vorba despre Bulgaria, Ungaria, Slovacia, Polonia și România.

    ”Am semnat o poziție comună privind prelungirea măsurilor preventive pentru o listă mai largă de produse provenite din Ucraina. Această poziție comună a fost pusă cel puțin până la sfârșitul acestui an. Mai mult de atât, sunt sigur că vom merge cu această declarație în fața Comisiei Europene și suntem siguri că vom avea un acord pozitiv pe acest lucru”, a spus ministrul.

    Acesta a dat asigurpri că până la 15 septembrie, cerealele din Ucraina nu vor ajunge prin import în România. ”Lucrul acesta este interzis de către Uniunea Europeană. Sper să prelungim acest acord până la sfârșitul anului. Vreau să vă asigur că fermierii români nu o să aibă probleme pentru a face exportul cerealelor către contractele pe care le au încheiate. Mai mult de atât, vom veni sigur cu măsuri de sprijin pentru fermieri, pentru perioada anului 2022 când au avut aceste pierderi de venituri în contabilitatea fiecăruia”, a adăugat Florin Barbu, care a vorbit și despre reducerea prețurilor la alimente.

    Citiți și: Ministrul Barbu la întâlnirea cu procesatorii și retailerii: ”Știu că vremurile sunt dificile pentru toți”

    Ministrul a mai spus că a avut o discuție cu colegii săi de la Ministerul Economiei și Ministerul Transporturilor pentru a fluidiza Portul Constanța.

    ”Este un comitet de lucru pentru a fluidiza, practic, Portul Constanța, astfel încât atât produsele care vin pe tranzit din Ucraina, cât și produsele fermierilor români să nu aibă probleme în a fi comercializate. Ne preocupăm de acest lucru și, v-am spus, acest grup vom ține săptămânal aceste ședințe și sunt sigur că vom găsi variantele cele mai bune astfel încât fermierii români să fie protejați și să nu aibă probleme pe exportul de cereale”, a mai spus ministrul Florin Barbu.

    Te-ar mai putea interesa

    ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar!

    Ultimele știri

    Fermierul Ciprian Olteanu face un nou pas pentru integrarea producției de cereale: ferma de găini ouătoare Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! Prăpastia dintre costuri și prețul grâului în Serbia: doar fermierul cu 7 tone/ha iese pe zero România, abia pe locul 6 în topul exportatorilor de grâu din UE. Valul mare de cereale abia urmează Piața cerealelor, la zi. Bursa MATIF corectează cotațiile, România rezistă, iar Ucraina se apropie de o nouă criză