• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Atac cu drone aproape de Galați. Ținta: infrastructura portuară de la Dunăre!

    Oana Timar – Agrointeligența

    Atac cu drone aproape de granița României cu Ucraina, în apropiere de Galați. În timp ce un depozit de muniții din Crimeea a fost atact cu drone ucrainene, comandamentul operațional „Sud” al armatei ucrainene a informat că infrastructura portuară de la Dunăre a fost ținta atacului nocturn al dronelor rusești în regiunea Odesa.

    „În urma loviturilor, a fost distrus un hangar cu cereale, au fost avariate rezervoare pentru depozitarea altor tipuri de mărfuri, a izbucnit un incendiu într-unul din spațiile de producție, care a fost eliminat cu promptitudine”, a precizat sursa citată, care a adăugat că patru lucrători portuari din Ucraina au fost răniți în urma atacului, potrivit informațiilor prezentate de G4media.ro.

    Imagini neautentificate publicate pe Facebook arată lovituri cu drone care ar fi lovit portul ucrainean Reni, aflat pe malul stâng al Dunării (la 3 km aval de vărsarea Prutului în Dunăre), la o distanță de 22 de kilometri de Galați. Potrivit armatei, trei drone au fost doborâte.

    Ucrainienii au atacat un depozit de muniții din Crimeea

    Un atac cu drone ucrainene a lovit de asemenea un depozit de muniții în Crimeea anexată de Rusia, a declarat luni guvernatorul acesteia, instalat la Moscova, citat de agenția AFP.

    „Pe cerul Crimeii, 11 drone inamice au fost doborâte de forțele de apărare aeriană și suprimate de războiul electronic… A existat o lovitură în depozitul de muniții din districtul Dzhankoi”, a declarat Serghei Aksionov pe Telegram.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare! Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri Ploaia care a salvat câmpurile: după două luni de secetă, culturile își revin spectaculos

    Ultimele știri

    Adunarea Generală a UNCSV: 77 de cooperative active membre, aplicație pentru membri și clarificări legislative Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Peste 100 de noi genotipuri de grâu vor fi prezentate pe 9 iunie, la SCDA Lovrin, la Ziua Câmpului de Cercetare Dezvoltare Fermier Theodor Ichim – hărnicia lasă urme. Povestea de la Chirnogeni pentru ”Campioni pe teren”