• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Premierul Marcel Ciolacu: Ieftinirea alimentelor va duce rapid inflația la o singură cifră

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Prim-ministrul României, Marcel Ciolacu, a anunțat că eficiența măsurii ieftinirii alimentelor de bază își va produce efectele, de luna viitoare. Astfel, din septembrie, vor putea fi observate beneficiile acestei decizii majore luate împreună cu procesatorii și hipermarketurile.

    La începutul ședinței de Guvern de astăzi, joi – 3 august, șeful Executivului a menționat că milioane de români beneficiază deja de eficiența măsurii luate de Guvern împreună cu retailerii, de a renunța la adaosurile comerciale la alimentele de bază.

    Unele alimente s-au ieftinit chiar cu 50%

    Prețurile mai mici la alimentele de bază își vor face efectul de luna viitoare

    Prim-ministrul Marcel Ciolacu consideră că măsura ieftinirii alimentelor de bază va scădea inflația, iar efectele sale vor fi sesizate mai bine după aproximativ o lună.

    ”Mă bucurăm faptul că marile lanţuri de magazine au început să aplice, din 1 august, reducerea preţurilor la alimentele de bază. Este o soluţie vitală pentru protejarea puterii de cumpărare a românilor şi, am văzut deja prețuri scăzute cu 35-50% la unele produse. Sunt sigur că această măsură începe deja să ajute concret milioane de oameni și, mai ales, această măsură va duce rapid inflația la o singură cifră, sper chiar de luna viitoare”, a spus Marcel Ciolacu, la începutul ședinței de Guvern.

    Anterior și ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a arătat că prețurile la alimentele de bază au scăzut chiar și cu 50%. Și în opinia sa, măsura de renunțate la adaosurile comerciale timp de 3 luni pentru cele mai consumate alimente, este menită să reducă inflația și reprezintă un ajutor pentru românii cu venituri mici și medii.

    Lista alimentelor prezentate de ministrul Agriculturii, care au acum prețuri reduse semnificativ: 

    Prețurile au scăzut în funcție de calculele făcute de procesatori. Aceștia au un cost de producție, iar în fișa de cost au fost incluse cheltuielile directe și indirecte, adaosul comercial pe care îl pot pune este de maximum 20%. Pe perioada aplicării actului normativ, sunt suspendate taxele prevăzute în legea practicilor comerciale neloiale, privind remiza și risturne.


    Te-ar mai putea interesa

    Procurorii EPPO au reținut un consultant care a depus la AFIR 237 de proiecte pentru tineri și micii fermieri Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Aproape 2.000 de hectare de teren agricol – libere pentru arendă la ADS! Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă  Plăți APIA duminica! Numărul fermierilor care urmează să primească banii de subvenții în cont

    Ultimele știri

    Președintele Nicușor Dan a trimis Legea urșilor la Curtea Constituțională! Egiptul a inaugurat un proiect de miliarde de euro pentru cultivarea cerealelor în deșert Anunț APIA pentru fermierii care nu au cerut încă subvențiile pe acest an Bogdan Chirițoiu vrea un nou mandat la Consiliul Concurenței. Ancheta semințelor, dosarul-cheie de la finalul mandatului al treilea Programul Usturoiul 2026 a fost aprobat de Guvern. Fermierii primesc un ajutor de 3.000 euro/ha