• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Agriculturii, control în supermarketuri pentru a verifica scăderile de preț la alimentele de bază

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, a luat ”pulsul” vizitând câteva supermarketuri din Capitală. Șeful de la Agricultură a vrut să se convingă pe cont propriu dacă comercianții aplică și respectă Ordonanța de Urgență prin care, timp de 3 luni, reduc la adaosurile comerciale la produsele de bază.

    În urma vizitei fulger prin magazine de ieri, joi – 3 august, Florin Barbu a constatat că, într-adevăr, prețurile la produsele de bază s-au ieftinit, astfel că retailerii au respectat înțelegerea cu Guvernul. Mai mult, ministrul de resort a stat de vorbă cu românii, luând câteva reacții ”la cald”.

    Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a verificat direct în magazine, dacă alimentele de bază s-au ieftinit la raft

    Într-o postare pe pagina sa de Facebook, ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a declarat că Ordonanța privind stoparea creșterii prețurilor la alimentele de bază se dovedește o măsură bună. Totodată, le-a mulțumit comercianților care au aplicat reducerile de prețuri și a ilustrat mesajul cu câteva fotografii relevante.

    ”Azi, în câteva supermarket-uri din București. Ordonanța privind stoparea creșterii prețurilor la alimentele de bază se dovedește o măsură bună! Comercianții au aplicat reducerea de prețuri, iar românii găsesc la raft alimente la prețuri mai mici! Le mulțumesc comercianților și procesatorilor pentru acest efort comun! Am reușit împreună să fim sprijin pentru români!”, a scris Florin Barbu.

    Printre alimentele cu cele mai mari ieftiniri sunt: pâinea, cartofii și laptele

    Acum aproximativ două zile, ministrul Agriculturii, nota pe pagina sa oficială de Facebook că unele alimente de bază s-au ieftinit cu 30-50%, iar cele mai mari ieftiniri s-au înregistrat la produsele cele mai consumate: cartofii au ajuns la sub 2 lei/kg, laptele la 5,19 lei/litru și pâinea la 2,89 lei.

    La rândul său, prim-ministrul Marcel Ciolacu spunea astăzi, joi – 3 august, la începutul ședinței de Guvern, că această măsură are drept scop scăderea inflației, iar efectele sale vor fi sesizate, din această perspectivă, abia peste o lună.


    Te-ar mai putea interesa

    Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Situația APIA pe județe: Suceava – cel mai mare număr de fermieri, Timiș – record la suprafață

    Ultimele știri

    Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA Șeful ANSVSA – apel către oieri: Opriți imediat comerțul clandestin de ovine și caprine! Riscăm blocarea totală a exporturilor! Peste 85% dintre companiile agricole vor acces la date despre piață, consum și inputuri – sondaj AGXecutive