• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Necaz pentru un mic fermier: și-a pierdut într-un incendiu 50 de animale

    Oana Timar – Agrointeligența

    Un nou incendiu într-o gospodărie cu animale a lăsat în urmă un fermier deznădăjduit. Pompierii chemați la fața locului în localitatea argeșeană Ciofrângeni au intervenit în forță, însă agresivitatea flăcărilor a făcut ca intervenția să se prelungească timp de mai multe ore. Din păcate, nu toate vietățile aflate în gospodărie au mai putut fi salvate.

    Un incendiu violent a izbucnit ieri noapte, în noaptea dintre 8 spre 9 august, în comuna Ciofrângeni, în județul Argeș, la o casă și o anexă – fânar din comuna Ciofrângeni, județul Argeș, potrivit presei locale. La apelul dat la 112 au răspuns prompt pompierii din Tigveni și Detașamentul Curtea de Argeș. Aceștia s-au luptat cu focul mai bine de două ore, reușind nu doar să stingă flăcările, ci și să protejeze locuințele din apropiere care se aflau în pericol să fie de asemenea avariate.

    Incendiu la o gospodărie (foto: incomod-media.ro)

    50 de iepuri au ars de vii în incendiu

    Ajunși la fața locului, pompierii au constatat că incendiul cuprinsese un adăpost de animale pe o suprafață de aproximativ 30 de metri pătrați și la o casă aflată în apropiere, cu o suprafață de 60 de metri pătrați. În total, cu curtea, flăcările acopereau circa 200 de metri pătrați și puneau în pericol și locuințele învecinate.

    Din păcate pentru micul fermier din județul Argeș, pompierii nu au putut scoate din foc toate animalele aflate la acel moment în gospodărie. Salvatorii au reușit să scoată din foc o capră și un ied, însă, din păcate, nu au mai putut face nimic pentru 50 de iepuri care au ars de vii în incendiu.

    Din fericire, incendiul nu s-a soldat cu pierderi de vieți omenești. Echipajul SMURD de prim ajutor calificat a monitorizat o persoană de sex feminin, în vârstă de aproximativ 31 de ani, care prezenta atac de panică. Pentru femeie nu a fost necesar transportul la spital.

    Din primele observații făcute de pompieri la fața locului, se pare că incendiul a pornit de la o defecțiune electrică.

    Te-ar mai putea interesa

    Anexele gospodărești care nu au nevoie de autorizație de construcție! Legea s-a publicat în Monitorul Oficial Dan Corbuț: „Este cel mai secetos an de când fac agricultură. La porumb vor fi zone unde nu se va recolta nimic” Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă”

    Ultimele știri

    Mazărea de la Marea Neagră, în blocaj logistic: recolta e bună, dar exporturile sunt aproape înghețate După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Mohammad Murad cere o „Celulă de Criză” pentru economia României: „În 15 zile să avem măsuri concrete” Un fermier care a tratat culturile la recomandările AI a pierdut producția de pe 10 hectare Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist