• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Val de mesaje RO-ALERT transmise cetățenilor pentru urși coborâți în localități

    Angelica Lefter -

    Populația din trei județe ale țării a fost alertată de prezența unor urși coborâți în localități. Astfel, au fost emise șapte alerte, în 24 de ore, pentru a avertiza asupra prezenței animalelor sălbatice în zonele locuite.

    Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) a anunțat că au fost transmise mesaje RO-ALERT prin care se semnala prezenţa unor urşi pe raza a trei judeţe.

    Populația din trei județe, avertizată asupra prezenței urșilor în zonele locuite (foto: cotidianul.ro)

    Autoritățile avertizează asupra prezenței urșilor în trei județe ale țării

    În ultimele 24 de ore au fost transmise șapte mesaje de avertizare a populaţiei prin sistemul RO-ALERT, privind prezenţa animalelor periculoase, urşi, în judeţele Braşov, Buzău şi Prahova, potrivit unui comunicat la IGSU.

    Angajaţii Inspectoratului au gestionat 1.808 situaţii de urgenţă, de la acordarea măsurilor de prim ajutor pentru cei aflaţi în dificultate, până la stingerea incendiilor şi sprijinul oferit cetăţenilor aflaţi în nevoie, mai arată informarea.

    Echipajele SMURD, cele mai solicitate 

    În ultimele 24 de ore, cele mai multe solicitări au fost primite de echipajele SMURD, care au acordat asistenţă medicală de urgenţă pentru 1.491 de persoane, menţionează IGSU.

    De asemenea, Inspectoratul precizează că, în perioada de referinţă, la nivel naţional, echipajele de intervenţie au salvat 10 persoane aflate în dificultate.

    ”Pentru intervenția promptă la solicitările cetățenilor aflați în dificultate, salvatorii rămân la datorie, iar dinamica evenimentelor din teren va fi atent monitorizată de Centrul Operațional Național, pentru dispunerea imediată a măsurilor necesare optimizării misiunilor de răspuns”, a dat asigurări IGSU.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial Șeful Comisiei de Agricultură anunță o nouă subvenție de 15 euro și eliminarea impozitelor pentru camioane apicole 13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat Fermierii care încasează subvenții – obligați să depună la APIA dovezi privind achiziția de inputuri și lucrări în câmp!

    Ultimele știri

    Agricover – partenerul fermierilor pentru îngrășăminte și motorină la prețuri bune Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Carne de vită din Brazilia, depistată cu hormoni de creștere interziși în UE. O parte din cantitate, deja consumată S-a lansat creditul INSTANT IMM, garantat de stat, pentru achiziția de terenuri, utilaje sau plata furnizorilor