• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Val de incendii. Peste 30 de hectare de teren agricol, arse în doar 24 de ore

    Violina Gorcinschi -

    S-a dezlănțuit iadul în județul Giurgiu. În doar 24 de ore, au izbucnit 10 incendii în mai multe localități, mistuind peste 30 de hectare de teren agricol care găzduiau culturi de porumb, miriște de grâu, vegetație uscată și lăstăriș. Potrivit unui comunicat publicat astăzi, vineri-18 august, pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Giurgiu s-au deplasat la locul incendiilor cu nouă autospeciale de stingere și o cisternă. Tot în acest interval, a luat foc și un solar, din cauza unui scurtcircuit.

    O suprafaţă totală de peste 30 de hectare de cultură de porumb, mirişte de grâu, vegetaţie uscată şi lăstăriş a ars în ultimele 24 de ore în zece incendii produse în opt localităţi din judeţ din cauza focului deschis în spaţii deschise, pentru stingerea incendiilor pompierii din cadrul ISU Giurgiu au intervenit cu nouă autospeciale de stingere şi o cisternă, a relatat Agerpres.

    incendiu pe un teren agricol
    Focul lăsat nesupravegheat, posibila cauză a incendiilor (foto: evenimentgr.ro)

    Peste 30 de hectare de teren agricol, distruse în județul Giurgiu

    Reprezentanții ISU Giurgiu au anunțat, astăzi, că pompierii s-au luptat cu 10 incendii în județ, ce au avut loc în doar 24 de ore. Conform celor spuse de autorități, mai mult de 30 de hectare de culturi au fost distruse de flăcări.

    „Pompierii giurgiuveni au fost la datorie 24 de ore din 24 pentru intervenţia imediată la solicitările cetăţenilor şi gestionarea optimă a situaţiilor de urgenţă, produse la nivel local. În ultimele ore, aceştia au intervenit pentru stingerea a zece incendii, la Ogrezeni unde a ars cantitatea de cinci tone de lemne de foc, la Ghizdaru unde a ars o suprafaţă de 1,5 hectare de mirişte de grâu, lăstăriş şi mărăciniş, la Buturugeni unde a ars vegetaţie uscată pe o suprafaţă de aproximativ şase mii de metri pătraţi, la Daia unde au ars vegetaţie uscată, pe o suprafaţă totală de aproximativ 20 de hectare şi o cultură de porumb pe o suprafaţă de un hectar, la Mihăileşti a ars vegetaţie uscată, pe o suprafaţă de aproximativ trei hectare, la Letca Nouă a ars vegetaţie uscată pe o suprafaţă de aproximativ trei hectare şi la Bolintin Vale unde a ars vegetaţie uscată, pe o suprafaţă de 550 de metri pătraţi. Şi la Câmpurelu pompierii au mai intervenit pentru stingerea unui incendiu la un solar, incendiu produs din cauza unui scurtcircuit”, s-a arătat în comunicatul de presă emis astăzi de ISU Giurgiu.

    Pompierii din cadrul Detaşamentului Bolintin Deal, Staţiei Colibaşi, Detaşamentului Giurgiu, staţiei Mihăileşti au intervenit pentru stingerea incendiilor cu nouă autospeciale de stingere şi o cisternă.

    Potrivit pompierilor, focul deschis în spaţii deschise lăsat nesupravegheat a fost cauza probabilă a producerii incendiilor.


    Te-ar mai putea interesa

    Ministerul Agriculturii a publicat sumele APIA pentru plata ANT teren arabil Gospodăria țărănească cu 10 vaci la muls. ”Cât eu trăiesc după ele, am obligația să le asigur o viață optimă” Cel mai ieftin îngrășământ. Ioan Enoiu: ”Este excepțional, ajută fantastic!”

    Ultimele știri

    Meteorolog: Vom avea ger până miercuri dimineață. Precipitațiile vor fi puține Gala Pro Agricultura Transilvaniae 2025 – mesaj de unitate și colaborare pentru viitorul agricultorilor români! Cooperativa Rodagria: Șase fermieri au mizat pe producția de sucuri și investesc în propriul magazin în București