• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ucraina: UE ar fi de acord să compenseze costurile de transport pentru produsele agricole ucrainene

    Violina Gorcinschi -

    Ministrul Politici Agrare și Alimentației din Ucraina, Mykola Solskyi, a purtat o discuție online cu președintele Comisiei pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală a Parlamentului European, Norbert Lins în ceea ce privește situația exporturilor agricole. Potrivit celor discutate de cei doi, UE ar fi de acord să compenseze costurile logistice de transport ale produselor agricole ucrainene. Ministrul ucrainean a punctat greutățile și obstacolele prin care trece acum țara, din cauza porturilor distruse și a interdicției țărilor vecine de a importa mărfuri agricole din Ucraina.

    Ucraina a solicitat liderilor europeni sprijin financiar legat de cheltuielile logistice cu transportul produselor agricole către porturile maritime din mai multe țări europene. Norbert Lins, președintele Comisiei pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală a Parlamentului European, a spus că susține ideea compensării costurilor logistice, a fost anunțat pe site-ul oficial al Ministerului Politicii Agrare și Alimentației din Ucraina.

    Mykola Solskyi, ministrul Agriculturii din Ucraina
    Mykola Solskyi, discuție cu Norbert Lins (foto: minagro.gov.ua)

    UE ar putea să compenseze costurile logistice pentru transportul produselor agricole ucrainene

    Ministrul Politicii Agrare și Alimentației al Ucrainei, Mykola Solskyi, a avut o întâlnire online cu președintele Comisiei pentru agricultură și dezvoltare rurală a Parlamentului European, Norbert Lins.

    În cursul conversației, a fost discutată problema acordării de compensații de către Comisia Europeană pentru costurile logistice ale transportului de produse agricole din Ucraina către porturile maritime din Germania, Italia, Letonia, Lituania, Croația, Slovenia și Țările de Jos. De asemenea, s-a vorbit și de transferul controlului veterinar al produselor agricole de la punctele de frontieră cu Ucraina către teritoriul țărilor de destinație.

    Mykola Solskyi a subliniat importanța primirii de despăgubiri pentru fermierii ucraineni, ținând cont de logistica complexă, de interzicerea țărilor vecine de a exporta culturi ucrainene și de bombardarea de către Rusia a porturilor dunărene.

    Norbert Lins și-a exprimat înțelegerea situației și solidaritatea cu fermierii ucraineni. El a subliniat că susține ideea compensării de către Comisia Europeană pentru costurile logistice ale transportului produselor agricole ucrainene.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenție majorată astăzi de Guvern de la 456 euro/ha la 640 euro/ha Laurențiu Păștinaru, ANMAP: Primăriile ar trebui să nu mai dea autorizații de construcții în apropierea fermelor Lista subvențiilor APIA care se plătesc acum fermierilor pe hectar și animale

    Ultimele știri

    Febra aftoasă a apărut la o fermă ce luase toate măsurile de biosecuritate. Angajații se mutaseră la fermă pentru a nu aduce virusul Combaterea în preemergență și în postemergență timpurie a buruienilor din culturile de porumb și floarea soarelui – două soluții foarte eficiente oferite de FMC Fermierii au de unde alege. Agrii recomandă mai multe fungicide contra septoriozei la grâu