• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvențiile APIA care se achită fermierilor anul viitor

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Ajutoarele Naționale Tranzitorii aferente anului de cerere 2023 se achită din bugetul anului viitor, a anunțat Adrian Pintea, directorul general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA). Acesta a dat asigurări că pentru plata Sprijinului Cuplat Vegetal și Ajutorul Național Tranzitoriu (ANT), termenele care vor rămâne în vigoare sunt aceleași de anul trecut.

    Invitat la Agrostrategia, de ieri, marți – 22 august, o coproducție Agrointeligența – AGROINTEL.RO și TVR, directorul general al APIA, Adrian Pintea, a spus că plata avansului se va încheia la data de 30 noiembrie, iar din 2 decembrie va fi demarată plata finală, urmând ca restanțele să fie acordate de la începutul anului 2024.

    Adrian Pintea, APIA: ”Ajutoarele Naționale Tranzitorii se achită de anul viitor”

    Adrian Pintea, directorul general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a mai amintit că țara noastră are acordat undeva la 1 miliard 900 de milioane de euro pentru plăți în avans.

    ”Închidem în data de 30 noiembrie plata avansului, iar în data de 2 decembrie se demarează plata finală. Aici, la plata finală, de asemenea, cu șanse egale toți fermierii, deja începem să-i plătim pe toți, cei care au primit avans vor primi diferența de la 70, diferența de 30% sau 85-15% și ne propunem ca și luna decembrie, fiind și o lună destul de scurtă din punct de vedere al tranzacțiilor financiare și fiind Crăciunul și acele zile libere, dar undeva la fel și anul acesta avem 300-400 de milioane de euro ne propunem ca în luna decembrie să acordăm deja din plata finală. Și atunci undeva, dacă România are alocat 1 miliard…. în jurul a 1 miliard 900 de milioane de euro, dacă noi deja în două luni dăm 1 miliard 300 de milioane – 400 de milioane de euro, eu zic că este un lucru foarte bun, urmând ca restul să fie plătit în începând cu ianuarie 2024”, a spus reprezentantul APIA.

    Sprijinul Cuplat în sectorul vegetal va fi plătit după data de 15 mai 2024

    Potrivit lui Adrian Pintea, directorul general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), după data de 15 mai va fi acordat Sprijinul Cuplat în sectorul vegetal, ANT fiind plătit din bugetul anului 2024, după mijlocul lunii ianuarie.

    ”La fel, și deja fermierii noștri știu, Sprijinul Cuplat în sectorul vegetal va fi plătit după data de 15 mai, fiind acele termene care au rămas în vigoare și fiind valabile și pentru anul acesta, pentru cei care mai au de adus documente suplimentare pentru cei care mai au de adus documente suplimentare pentru diferitele culturi pe care le-am solicitat. Deci rămâne aceeași procedură ca anul acesta și pe urmă la fel, Ajutorul Național Tranzitoriu (ANT), fie că vorbim de vegetal sau de zootehnie, va fi plătit din bugetul anului 2024, tot undeva după mijlocul lunii ianuarie”, a punctat Adrian Pintea, directorul general al APIA, în cadrul emisiunii Agrostrategia, care poate fi urmărită de la ora 10:00, de luni până joi, la TVR1.


    Te-ar mai putea interesa

    Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri

    Ultimele știri

    Start cereri pentru subvenția de 3.000 euro/ha. Termen limită limită pentru fermieri Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine AAC – semnal la Bruxelles: Fermierii se confruntă cu costuri de producție ridicate. Eliminați taxa CBAM! APIA a început eliberarea adeverințelor pentru crescătorii de animale care vor subvențiile în avans