• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețuri porumb și floarea-soarelui la recoltat. Fermierii sunt nemulțumiți de oferta traderilor

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Prețuri porumb și floarea-soarelui la recoltat. Fermierii sunt nemulțumiți de prețurile mici pe care le primesc în mijlocul campaniei de recoltare a culturilor de primăvară. Prețurile la floarea-soarelui și la porumb au scăzut și cu 40% comparativ cu anul trecut. Nici producția nu este una satisfăcătoare pentru fermieri, principala cauza a scăderii acestea fiind seceta.

    Producătorii agricoli au început în forță campania de recoltat pentru culturile semănate în primăvara acestui an, iar prețurile din plin sezon sunt mici, după cum susțin chiar fermierii.

    Citiți și: Analiză: Preţurile mondiale la cereale sunt în scădere. Zahărul se scumpește

    Pe grupurile de Facebook cu profil agricol sunt publicate anunțuri de cumpărare pentru porumb și floarea-soarelui dar prețurile sunt mici, după cum spun chiar fermierii.

    În sudul țării o ofertă publicată de o firmă care achiziționează cantități mari de cereale, oferă un preț de 1.620 de lei pe tona de floarea-soarelui și 800 de lei pentru tona de porumb. Oferta este valabilă pentru Teleorman, Călărași, Giurgiu, Ilfov, Buzău, Brăila, Ialomița, Argeș zona sudică, Galați, Prahova zona sudica și Olt.

    Fermierii au reacționat la anunț și spun că prețurile sunt mici, chiar și cu 40% comparativ cu anul trecut. ”Investim pentru comercianți, sărmanii au cheltuit bani”, a spus un fermier.

    ”Prețuri foarte mici, ne ducem direct spre faliment. Cred că sunt chiar și cu 40% mai jos față de anul trecut”, a completat un alt producător agricol nemulțumit.

    ”Producția mică, seceta a distrus tot. Pentru cine nu a avut recolta irigată s-a obținut și sub 1.000 de kilogram. Grav”, a mai arătat un alt agricultor.

    În ceea ce privește oferta venită din partea fermierilor în cazul porumbului aceștia cer între 90 de bani și 1,1 lei pe kilogram, în funcție de zona agricolă. Pentru floarea-soarelui ofertele de vânzare publicate pe site-urile de vânzări, pornesc de la 1,6 lei/kilogram până la 1,80 și chiar 2 lei pe kilogram.

    Citiți și: Analiză: Producțiile de 6 t/ha grâu, 3,5 t/ha rapiță și 8 t/ha porumb nu acoperă costurile de producție

    Prețuri pentru porumb și floarea-soarelui în portul Constanța

    Bursa cerealelor de miercuri, 6 septembrie, arăta că la porumb următoarele prețuri:

    Pentru floarea-soarelui prețurile listate miercuri, 6 septembrie:


    Te-ar mai putea interesa

    Operațiunea Jupiter: Percheziții în fermele și casele mai multor fermieri! S-au ridicat utilaje și crotalii! Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Piața cerealelor, la zi. Coceral: România – recoltă de 12,72 milioane tone la grâu și 2,63 milioane tone la rapiță Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%”

    Ultimele știri

    Au început controale pe terenurile declarate de fermieri pentru subvenții! ANF va avea un super-laborator național care va crește capacitatea de analiză fitosanitară Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Oierii, chemați de ANSVSA urgent la discuții!