• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cum evoluează bursa cerealelor pe parcursul unui an agricol: Noiembrie, vârf pentru prețul grâului românesc

    agrointeligenta.ro

    Prețul grâului românesc a avut, în ultimele zile, creșteri importante pe bursa internă de cereală, iar specialiștii spun că acesta este un trend normal. În raport cu cotațiile dintr-un an,  luna noiembrie este, de regulă, un vârf în ceea ce privește prețul grânelor din țara noastră, a declarat pentru Agrointeligența  Bogdan Iliescu, șeful diviziei agricole din cadrul Bursei Române de Mărfuri (BRM).

    ”Creșterile sunt similare cu cele de anul trecut. În 2013 s-a ajuns la 210 euro, acum la 201. Cotațiile de acum sunt puțin mai mici, dar noiembrie se remarcă mereu a fi cam vârful creșterilor, după care în decembrie, ne așteptăm ca prețul grâului să scadă pe la circa 195 de euro. Estimăm apoi un nou trend de creștere, când se poate ajunge din nou la o cotație de 205 de euro, după care se limitează până la recolta următoare. Asistăm, practic, și în 2014, la o evoluție normală a prețurilor la cereale”, a prefațat reprezentantul BRM evoluția în perioada următoare. Specialistul precizează, însă pentru Agrointeligența că bursa poate oferi mereu surprize, și că ”ce se va întâmpla exact pe Bursă de la o zi la alta nu poate știi nimeni”.

    Francezii au producție duble la hectar, dar calitate mai slabă

    Șeful diviziei agricole din cadrul Bursei Române de Mărfuri consideră că în acest an prețul grâului în România este unul destul de bun în comparație cu celelalte piețe din Europa, mai ales dacă ne raportăm la cotațiile Bursei de cereale de le Paris. ”Noi obținem, în medie, patru tone la hectar, francezii, recoltează opt tone la hectar. Totuși, calitatea grâului nostru, mulțumită solurilor de aici  – pentru că nu există o altă explicație, este mai bună. Astfel, dacă noi avem o proteină de 14 ,ei au undeva la 9-10 și atunci e logic ca cei care fac pâinea cu bani subvenționați de stat să fie interesați să aibă o pâine cât mai bună. Aici vorbim de state precum Egipt, Algeria, Siria sau Tunisia care sun pregătite să plătească mai mult pentru un grâu mai de calitate, așa cum este cel românesc”, a explicat Bogdan Iliescu pentru Agrointeligența.

    În săptămâna 17-21 noiembrie, BRM a anunțat prețuri în creștere pentru cereale: grâul se comercializează la 201 euro/MT. Prețurile cerealelor în România sunt cele mai mari din estul Europei și depăşesc cu mult cotațiile de la bursa din Paris. La Moscova, tona de grâu pe bursă este 199 de euro, în Ucraina,  191 euro/MT, iar pe bursa din Paris, 176 euro/MT.


    Te-ar mai putea interesa

    Cea mai mare seră de cășpuni din România a ieșit pe piață cu primele fructe Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte Plăți ANT la hectar, bovine și ovine. Când intră primii bani de la APIA în conturile fermierilor APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale!

    Ultimele știri

    Ziua Zootehniei la MoldAgro Expo 2026: Număr-record de expozanți și de animale! Tractorul de 10.000 de euro, în România! Utilajele agricole Tavol, exclusiv la MoldAgro Expo 2026 Agricover participă la MoldAgro Expo 2026 și aduce soluții integrate pentru dezvoltarea fermelor din România Fermierii sunt așteptați la standul FMC Agro de la MoldAgro 2026 pentru a vedea cele mai noi tehnologii de protecția plantelor Guvernul Ilie Bolojan a fost demis. Tanczos Barna rămâne ministrul interimar al Agriculturii